10 OCAK’TA ÇALIŞAN GAZETECİLER


Cemalettin BİLGİN

E-Posta :
Okunma Sayısı : 513
Tarihi : 12 Ocak 2018 - 08:09

         10 Ocak Çalışan gazeteciler günü dolayısı ile Almus ilçemize gittik.

         Tokat Valimiz sayın Dr. Ömer Toraman’ın davetlisi olarak Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısı ile Almus ilçemizde bulunan Öğretmen Evi sosyal tesislerine gittik.

         Vali beyin çalışan gazeteciler adına verdiği sabah kahvaltısında gazeteci arkadaşlarla bir araya geldik, senede bir veya iki defada olsa gazetecilerin bir araya gelmesi güzel oluyor.

         Gazetecilerin bir araya gelmesi çok kolay değildir, ya olay olacak bir araya gelip kısa bir selamlaşma faslı veya bir tören veya toplantı olunca bir araya gelip toplantı öncesi kısa bir selamlaşma, hepsi bu kadar.

         Gazetecilerin hepsinin bir araya geldiği pek mümkün değildir, ama hiç değilse %70 inin bir araya geldiğini görebiliyoruz.

         Sabah saat 10 da Almus Öğretmen Evinde buluşma imkanımız oldu, salona girdiğimizde bizden önce tesise giden arkadaşlar kahvaltıya başlamışlar idi, bizde uyduk cemaate devam ettik, bir süre sonra Vali bey, Tokat İl Jandarma Alay Komutanı, Almus kaymakamı ve Almus Belediye başkanı da toplantının ve kahvaltının yapılacağı salona teşrif ettiler, program başlamış oldu.

         10 Ocak Çalışan gazetecilerin günü dolayısı ile düzenlenen kahvaltıda her şey mükemmel idi, bizleri tesis dışında Tokat İl Milli Eğitim Müdürü sayın Levent yazıcı karşıladı, kendisine teşekkür ettik ve günün akışına kendimizi bırakı verdik.

         Çalışan gazeteciler dolayısı ile Almus ilçemize davet edilmenin bir nedeninin olduğunu düşünmüş idim, bu düşüncemi bazı gazeteci arkadaşlarla da paylaştım; “buraya gelmemizin en önemli nedeni bu anlamlı günü kutlamak ama, bu değerli tesisin varlığını biz gazetecilere bir kez daha göstermektir, buraya geldiğimize göre bu tesisi haber yapmamız gerekir” dedim, yanılmamışım.

         Almus ilçemizde bulunan sosyal tesis eski Tokat valisi merhum Recep Yazıcıoğlu tarafından gölün hakim bir bölgesine yapılmıştı, tesisin açılışında gitmiş idim, uzun yıllar bu tesis açıldı kapandı derken nihayet devletimizin yetkilileri var olan bir değere sahip çıkıp halkın hizmetine sunmuş oldu.

         Biz insanlar elimizdeki güzelliklerin farkında değiliz, var olan güzellikleri çoğu zaman görmüyoruz, kıymetini de bilmiyoruz.

         Sabah kahvaltıdan sonra kısa bir boşluktan faydalanıp, Almus ilçemizin sabah güzelliğini facebook sayfamdan canlı yayın yaparak duyurdum, doğruda bir yayın yapmışım, yayını yaparken o eşsiz güzelliği bir kez daha keşfetmiş olduk, kısa ama öz yaptığı yayında tesis ve şirin ilçemiz Almus ile ilgili düşüncelerimizi paylaştım, imkanı olan her insan Almus ilçemizin Göl kenarına gitmeli o eşsiz koyu izlemeli ve orada bir bardak çay içmelidir.

         Gazeteci olmak bir özellik istiyor.

         Gazeteci olmak; Görmek ve Bakmak arasındaki farkı fark etmek olarak görüyoruz.

         Tokat Valimizin biz gazetecilere göstermiş olduğu yakınlığı anlamak ve davet edilen yerin kıymetini bilmek gerekiyor.

         Meseleye bir sabah kahvaltısı olarak bakmamak gerekir, davet edilen gün önemli, davet edilen yer de önemli, davet eden makamı konuşmaya gerek bile yok, doğru kişi, doğru yerde ve doğru zamanda bir davet ortaya çıktı.

         Her gün yazıyoruz, ömrümüz olur ise yazmaya da devam edeceğiz.

         Bizler gerçekten gazetecilik yapıyoruz, yapmaya da çalışıyoruz, insanlarımıza, şehrimize, bölgemize ve ülkemize hizmet yapılması için gayret ediyoruz.

         Biz gazeteciler mutlaka öz eleştiri yapmalıdır, bu öz eleştiriyi yapamazlar ise asla başarılı bir gazetecilik yapamazlar!.

         Gazeteciler günün de gazeteciliğin pek işler hale geldiğini görmedim, sanırım “görmek ve bakmak” arasındaki fark orada hayat bulmadı!, çoğu arkadaşımız kahvaltısını yaptı, sonrasında vali beyin konuşmasını dinledi, bazı arkadaşlar kamera çekimi, kimisi ses kayıtı ve resimler çekildi, sonra söz alan meslektaşlarımız düşüncelerini ortaya koydu, bizlerde küçük bir iki notu ifade etmeye çalıştık!.

         Ah şu gazetecilik mesleği var ya, hakkıyla bu mesleği yapana hayran olmamak mümkün değil, bu mesleği kendi kişisel çıkarları için kullananları görünce, mesleğim adına üzülüyorum.

         Öz eleştiri yapmak çok önemli, her insan hata yapar, insanlar hataların adayıdır.

         Meslektaşlarımızın pek çok sıkıntısının olduğunu biliyoruz, yani bizlerin sıkıntıları.

         Kahvaltı sonrasında söz alan arkadaşlar, haber yaparken bazı kişi ve kurumlarda sıkıntı yaşadıklarını ifade ettiler, gerçekten biz haberciler haber yaparken ilginç insanlarla karşılaşıyoruz, bir Trafik kazası oluyor yaşananlar ortada, olay yerine geç gidildiğinde kazayı yapan kişilerin isimlerini almak mümkün olmuyor, yetkililerden, görevli insanlarımızdan isimleri sorunca, sanki düşmanla yüz yüze gelmişiz gibi bir hava oluşuyor; “biz veremeyiz beyefendi Savcılıktan alın” gibi gereksiz sözler söyleniyor, bu sıkıntıların giderilmesi için Vali beye arkadaşlar düşüncelerini ifade etmeye çalıştı, vali beyde gerekli açıklamayı yaptı, sonuç şudur; hoş görü, her iki tarafın mesleklere saygı duyması gerekiyor.

         Toplantılarda söz almak güzel ve önemli. Bizler her gün yazıyoruz ama, her gün yazdıklarımız yetkililer veya ilgililer tarafından okunmaya biliyor, bu nedenle yetkilileri bir arada görünce var olan sıkıntıları bir kez de toplum içinde, meslektaşlarımızın çok olduğu yerde ortaya koymak doğru oluyor.

         Bizler vali beye şunu söyledik; “sayın valim bu güzel ve anlamı toplantıdan dolayı teşekkür ederiz, burada şunu ifade etmek isterim, biz gazetecilerin hiçbir güvencesi yok, bizi kim koruyacak?, FETO terör örgütü ile ilgili haber yapıyoruz mahkemelerden kurtulamıyoruz, FETO terör örgütü hakkında yazı yazmak suç mu?, suç ise haber ve yazı yazmayalım mı?, yolsuzluk usulsüzlükler hakkında haber yapıyoruz, yolsuzluk, usulsüzlük yapanlar hesap vermezken bizler yazının içinde hakaret var mı? yok mu?, bunun hesabını veriyoruz, bu düşüncemi paylaşmak istedim, ama bizler mücadele yapmaya yine de devam edeceğiz tüm sıkıntılara rağmen” dedim, Vali beyde cevap olarak; “sizlerin güvencesi hukuk, adalet, devlet” dedi.

         Tokat’ta en yetkili makam sahibi valimiz bizim güvencemizi söyledi ne denebilir!. Bekleyip göreceğiz.

         Günün Sözü: 10 OCAK İDARECİLER GÜNÜ DE KUTLU OLSUN

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı.

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR