BAŞÖRTÜSÜ ZULMÜ BAŞLADI!.


Cemalettin BİLGİN

E-Posta :
Okunma Sayısı : 738
Tarihi : 13 Eylül 2017 - 09:03

Nereden başlasak bilemiyorum, duygular karmakarışık.

Geçmişe kısa bir yolculuk yapmak istedik, 5 sene, 10 sene ve hatta 15 sene öncesine.

Ülkemizde hiç yaşanmaması gereken bir başörtüsü meselesi başladı, zulme dönüştü, insanların hayatları ile oynanmaya başladı, sanki Almanların gaz odalarında Yahudilere uyguladığı işkence zülüm haline geldi!.

Bir ülkenin en güçlü insanları ve kurumları, insanların dini inanışlarından dolayı başlarını kapatması ile sanki savaş açılmıştı, her gün zulüm ve işkenceler, Üniversitede okuyan kızlarımız polisler tarafından yerlerde sürüklenmeye başlamıştı!.

Müslüman bir ülkede, kızlarımız, kadınlarımız inançları gereği başlarını kapattıkları için yerlerde sürünüyor, okullarda okuyan çocuklarımız zulüm yaşıyordu.

Bir hiç uğruna yaşanan zulüm çok şükür son buldu.

Ülkemizde gerçek  başörtüsü zulmünü ortadan kimler kaldırdı ise herkesten Allah (cc) razı olsun, koca koca Prof’lar, koca koca insanlar yıllarca kendi insanına işkence yaptılar, yapanlara göz yumdular, insanlığa zulüm yapanların cezasını Allah (cc) mutlaka verecektir.

Evet; yıllarca bu ülkede dini veya milli inanışlarından dolayı başlarını kapatan insanlar zulüm gördü, çok şükür artık bu zulüm ortadan kalktı derken, daha önce Başörtüsü giyenler bu ülkede zulüm görüyordu, son yıllarda Başörtüsü artık  insanlardan zulüm görüyor!.

Ülkemizde din yozlaşması mı var?.

İslam dini bütün insanlar için var olan bir dindir, çok şükür Anadolu topraklarında Müslüman olarak doğduk, Müslüman olarak yaşıyoruz, bugünümüze ne kadar şükretsek azdır, Müslüman olarak ebedi yolculuğa çıkacağız.

Dünyada insanların en zayıf tarafı sanırım dini duygular ve yaşam tarzı, hangi dinden olursanız olunuz insanların genelinde, yaşadığı din konusunda her fedakarlığı yapacak durumda olmasıdır.

Dini duyguları kullanan insanlar kendi çıkarları uğruna dini alet ediyor.

Hoca falan değiliz ama şunu da söyleyecek durumdayız; baş örtüsü dini ve milli bir kıyafettir. İslam dini başörtüsünün hangi şartlarda bayanlara mecburi kılmıştır?, bunun cevabını fetva sahibi bilim insanları verebilir ama bizler İslam dininin emirlerini şu şekilde anlıyoruz; karşındaki insanların kafasını bulandırmayacak, aklını çelmeyecek, kafasında soru işareti verip, karşındaki insanları günaha sokacak bir hareket yapmayacaksın, aynı zamanda insan kendi sağlığında düşünerek dikkati bir kıyafet giymelidir.

Bayanların dar, vücut ölçülerini aşırı derecede dışa vuran bir şekilde kıyafet giyilmesini istemiyor, erkek veya bayan fark etmez, dar giyilen her kıyafet insan sağlığına zararlı olmaktadır, yani İslam dini insanların fiziki olarak, ruhsal olarak, sağlığını bozacak her harekete ve yaşam tarzını yasaklamış, insanların daha mutlu ve huzurlu olması için giyilecek kıyafetlerin vücudu sıkıntıya sokacak şekilde değil, vücudun rahat olması için tavsiyelerde, bazen emirlerde bulunmuştur. 

Buradan ahkam kesmiyoruz, İslam dini bütün insanların huzurlu, mutlu sağlıklı  yaşaması gelmiştir.

Başörtüsü; bir dinin sağlıklı yaşanabilmesi için kurallardan bir tanesidir, “Müslümanım” diyerek başörtüsü sanki İslam’ın en önemli kuralı imiş gibi, başını kapatıp, saçlarının gözükmemesi için bir bez parçası ile kapatmak her şeymiş gibi yapıp, başını kapattıktan sonra vücutlarının diğer hatlarını sanki çıplakmış gibi insanların karşısına çıkmak, vücutlara yapışan streç kıyafetlerle sokaklarda dolaşmak başörtüsüne karşı en büyük zulümdür!.

Bizler kimsenin kıyafetine karışmıyoruz, karışma şansımızda yoktur, lakin sokaklara başı kapalı olarak çıkıp, streç pantolonla dolaşmak asla İslami bir yaşantı ve kıyafet değildir.   

Şu gerçekte vardır, her başını kapatan bayan İslami kurallardan dolayı başını kapatmıyor, bir kısmı geleneksel yapıdan dolayı kapanıyor, bir kısım bayanda tanınmamak için başını kapatıyor, yoksa İslami bir yaşantı için kapanmak isteyenler asla İslam dinin sıkıntıya sokacak bir yaşantıya giremez.

Başörtüsü bazı insanların zulmüne uğruyor, bu zulme çare bulmak mümkün mü?, bugün için mümkün değil, çünkü; İslami terbiyeyi  almayanlar İslami bir kıyafet olarak bilinen başörtüsünü başına örtüp, streç pantolon veya bütün vücut hatlarını belli eden kıyafetler giyemez.

Bu konu çok hassas bir konu olmasına rağmen artık sosyal medyada paylaşılan başörtülü olup bütün vücut hatlarının belli olan kıyafetlerle bayanların resimlerinin paylaşılması  ve şehrimizde başlarını kapatıp streç kıyafetler giyerek dolaşanların sayılarının çokluğu dikkat çekiyor.

Bu ülke en demokratik, hür ve bağımsız bir ülkedir.

Ülkemle gurur duyuyorum.

Tüm çirkinliklerin yaşanmasına rağmen, sağduyulu insanların çokluğu, vatan ve millet sevgisi ile yoğrulmuş, İslam terbiyesi ile hayat yaşayanların varlığı bu ülkede yaşamak için en önemli nedendir.

Çok şükür ki Türkiye Cumhuriyetinde yaşıyoruz, Ezanların dinmediği, Ay Yıldızlı bayrağın ebediyen dalgalandığı, her gün Allah’ın yüce kitabı Kur’anı Kerim’in okunduğu bir ülkede yaşamak her türlü zorluğun altından kalkmak için bir nedendir.

Günün Sözü: Önce edep; Bizim geleneğimizde kadın sigara içmez, erkeklerin de küçükleri büyüklerinin yanında, öğrenciler hocalarının yanında… sigara içmezler; çünkü bu davranış ayıptır, edebe aykırıdır. Edep insanın zinetidir; edepten mahrum olanlar insanı güzelleştiren özelliklerden da mahrum olarak gittikçe çirkinleşir, hatta iğrenç hale gelirler.

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı.

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR