CADDELER BOŞ


Namık BİLGİN

E-Posta :
Okunma Sayısı : 1424
Tarihi : 24 Haziran 2016 - 09:54

Bizim caddelerin durumu 20-30 yıl öncesini aratır hale geldi.

20-30 Yıl önce çarşılarımız cıvıl cıvıl hareketli,  esnaflarımız işyerlerini sabah erken saatlerde açarlar gece geç saatlerde kapatırlar,  alış-veriş hareketli bir şekilde devam ederdi. Ancak insanlar fırsat bulurlarsa birbirleriyle sohbet etmeye imkan bulurlardı.

 Ben çocukluk yıllarımı şöyle bir düşünüyorum da sabah erkenden  işyerimizi açar, gece geç saatlerde kapatırdık. İşyerimizi geç açıp erken kapatırsak müşterimizin tepkisini aldığımız günleri çok iyi hatırlıyorum. şimdi ise bırakın işyerlerini sabah erken açmayı,  kahvehaneler dahi geç açılıp erken kapanır oldu.

         Sanayiye gidiyorsunuz sabah saat 08,30 olmuş halen açılmamış birçok işyerleri var. Çarşıda zaten işyerleri  sabah 09.00 dan önce  açılmıyor, daha devlet daireleri kapanmadan da işyerini kapatan esnaflar var. Bu konu ile ilgili bir kaç kez yazılar yazdık, ilgililerle görüşmeler yaptık ama bir değişiklik yok.

         Tabiki bunun altında esnafın tembelliliğin yanında bezginliğinin yattığı daha çok ön plana çıkıyor. Esnaf ekonomik hareketlilik  olmayınca kahrediyor, işyerini erken kapatıp geç açarak kendisini rahatlatma yolunu arıyor.  Buda Niksar’ın ne kadar çok geri gittiğinin göstergesi değil mi?

Bizi yönetenler şöyle bir sabah saatlerinde çarşıya çıkıp şehrin durumunu bir görseler çok iyi olur.

         Konu ile ilgilenmesi gereken mülki ve yerel yöneticilerle, meslek odalarını duyarlı olmaya, şehrin sorunlarıyla ilgilenmeye davet ediyoruz.

Niksar’ın en eski çarşısı orta çarşı. Burada ticaret yapanların çoğu yarım asrı geride bırakmış hatta işi babasından devralanlar nerdeyse yüz yıla yaklaşacaklar.

Hiçbir konu tek başına çözülmez. Sorunlar biraya gelinerek tespit edilerek çözüm yolları aranmalı. Bu şehir her geçen geri gidiyorsa bunda Siyasilerin yanı sıra Kaymakamın, Belediye Başkanının, kurum müdürlerinin, sivil toplum örgütlerinin büyük suçu vardır. Hiç kimse bu sorumluluktan kaçamaz.

Niksar’a yaklaşık on ay önce atanan  kaymakam hangi esnafı ziyaret ederek kardeşim ben Niksar kaymakamıyım benden bir isteğin, bir sorunun varmı diye sordu. Zannetmiyorum Niksar’a geleli yaklaşık on ay oldu tanıyan yok. Şu iyi bilinmelidir ki halkın içersinde yaşamayanlar, halktan kaçanlar halkın sorunlarını bilmezler. Belediye Başkanına sorarsanız her gün halkın içerisinde ama oda işin reklam boyutunda. İnsanların telefonuna dahi cevap verme gereğini duymuyor. Randevu talebinde bulunanlara Perşembe günü halk gününü işaret ediyor.  Sivil toplum örgütlerine gelince onlar sadece aidat toplamayı çok iyi beceriyorlar.

Kaymakam, Niksar ve Belde Belediye Başkanları Ticaret Odası, Esnaf Odası yetkilileri toplantı yaparak kendilerine bağlı kurumları toplayarak Niksar dışından neden alış-veriş ettiklerinin hesabını bir defa olsun acaba sormuşlar mı. Kesinlikle hayır.

Özellikle okullar, Belediyeler, bunlara ilaveten daha birçok kurum yemi Niksar’da yiyip yumurtayı başka yere yumurtladıklarına devamlı şahit oluyoruz.

Esnaf para kazanırsa iş istihdamı doğar, vergi verir bu vergiden Niksar Belediyesi pay alır buda Niksar’a hizmet olarak geri döner.

İşte gördük Belediye Başkanın Niksar esnafına bakışının Ramazan Sokağının 180 imza ile Pazar yerinde yapılması talebine cevap verme nezaketini dahi göstermedi.

Başkan kendi yayınları olan “Gazete Niksar” yayınlanan haberde  “2 yılda 122 projemizin 57 tanesini tamamladık” diyor. Herkesi o haberle yanıltıyorlar. Açıklanan 101 projelerin 25 hayata geçirilmiş 76 sı duruyor. Gerçekleşme oranı yaklaşık  %25 Yapılanlarda Niksar’a katma değer sağlayacak projeler değil.

Bunun en güzel cevabını Niksar’a dışarıdan gelenlere sormak lazım 2 YILDA NİKSAR’DA NE DEĞİŞTİ ? diye

Bak başkan ben Niksar’da yaşıyorum Allah ömür verirse yaşamaya da devam edeceğim. Seni bilmem ama benim gidecek başka yerim yok.

30 Martta sana oy verdim şimdi hesabını sormak hem bir vatandaş ve gazeteci olarak hakkım.

O habere önümüzdeki hafta açıklık getirmeye çalışacağım.

İyi günlerde buluşmak dileğiyle

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı.

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR