EĞİTİM ÜLKEMİZİN GELECEĞİDİR.


Doğa EKER

E-Posta :
Okunma Sayısı : 1245
Tarihi : 28 Aralık 2016 - 02:35

Köşemdeki son yazımdan bugüne kadar uzun bir ara verdik.

O günden bugüne tabiat “doğum/ölüm” döngüsüyle devam ediyor, güneş defalar kez doğdu ve battı, yağmurlar yağdı, karlar eridi, ekinler biçildi, toprak sürüldü, tohumlar yeniden filizlendi, meyveler tekrar tekrar olgunlaştı daima, ileriye yürüdü hayat…  

 

Hayatla birlikte bizlerde durmadık…

Algılarımız değişti, düşüncelerimiz daha bir olgunlaştı… Plaketle onurlandırıldığım okulumdan, liseye uğurlandım… Yine örnek öğrenci olacağım, takdirler, plaketlerle liseyi de başaracağım. Eğitimi seviyorum… 

 

Eğitimde yerinde durmuyor. Kuşaklar arasındaki eğitim farkı gözle görülecek kadar net…

Büyük ninem okuma yazma bilmez, onun kızı anneannem okur yazar (ilkokula giderken ona öğreterek okuryazar diploması almasını sağladım), dayım lise, annem üniversite ikincisidir, son kuşak olan bizlerde sanırım onlardan bir adım ileride olacağız.

        

Biz çocuklar ve gençler ülkemizde geleceğin mirasçısı, anne, baba, işçi, memur, yöneticisi, ilim, bilim adamı ve bu ülkenin halkı, toplumu, bireyler olarak doğarız.

 

Yaşayacağımız güzel günler için ülkemizin bizlere ihtiyacı var. Bu nedenle sağlığımızı, bilincimizi, sosyal statümüzü mümkün olduğunca korumalı, yaşantımıza özen göstermeliyiz. Aksi halde bu özensizliğin bedelini hep birlikte ve çokça ağır öderiz. O zaman da yarınlarımızın bir anlamı kalır mı ki…

Okul ve eğitim, bilginin gerekliliği için vardır. Düşünmeyi, sorgulamayı, yeteneklerimizi ortaya çıkartmayı, hayatımızı şekillendirmeyi, kısaca insan işleme sanatının çok parçalı bir bütünüdür.

 

İnsanlar bilgisiz doğar ama aptal doğmazlar. Kısa zamanda eğitimle, öğretimle “taş üstüne taş koyarak” yaşamın amaçlarını öğrenirler. 

        

Dünya eğitimle, öğretimle, cehaleti yeniyor. Eğitimle öğretimle her tür üretimi yapıyor, geleceğini eğitim ve öğretim üzerine kuruyor. Çünkü eğitim durmuyor.

 

Öğrenci olmak; “içinde değerler olan” bir dizi doğru rol modeller bütünün gerçek hayata “içsel olarak” uygulanması demektir. Sevgi, saygı, dürüstlük, hak, adalet, doğruluk gibi ailesel değerlerin yanında çok yönlü ülke ve toplum mirası (ülkemizin manevi ve milli) değerlerimizi ilk sıraya almaktır.

          

 İlim ve bilim, hiçbir zaman bir toplumun yönünü kaybettirmez. Bilakis, gençlerini bilimden, sanattan ve spordan uzak, kuytularda tüketen toplumlar, felaketlere " gel gel" diyerek kucak açarlar.

        

Bir toplum bilimden fenden ne kadar uzaklaşırsa o toplum daha çok cehalete itilir. Toplumun bireyleri okumaz öğrenmez düşünmez ve sorgulayamazsa, sadece inançlar üzerinden eğitilirse o güzelim gelenekler unutturulur ve bu şekilde cehalete kurban bireyler şehvetlerine ve öfkelerine hâkim olamaz, insanlığın gerektirdiği değerler yerine, kadın ve çocuk cinayetleri, hırsızlıklar, tecavüzler, tacizler ve insanlığa yabancılaşmalar artar. Çocuklarımız geleceğinde keşke siz ve özgür bir yaşam süremez. Ve o toplumlar gelişmiş ülkelerin oyuncağı olurlar.

Bir toplum evrenselliğin kavramına inanmıyor, dünya çocuklarının mevcut durumunu bilmiyor, küremiz içindeki doğa ve doğal hayattan bi haber yaşıyorsa ailelerimizin yeniden yapılanmaya ihtiyacı var demektir. Atasından gördüğü alışkanlıkla “fetvalarla, doğu toplumlarının kültürleriyle” hayatını yaşıyorsa, nesilden nesillere bu kısır döndü aynen devam eder. Ailelerimizin öncelikle evrensel değerlere uygun bilgilerle, ülkemiz geleceği için çağın gerektirdiği ortak noktada buluşma zorunluluğu vardır.

 

Türkiye’de çağdaşlığın, demokrasinin, laikliğin, insan haklarının uygulanmasında, geliştirilmesinde katkı yapan (sevecen, iyiliksever, güvenilir, her tür canlı haklarına saygılı) evrensel düşünen ebeveynlerin kurduğu öncü aileler bunu gerçekleştirebilir.

 

Dünya çocuklarıyla rekabet etmesi gereken çocuklarımız ortak noktamız olan laiklik öğretisiyle dünyada ulaşabilir, bütün olanaklardan yararlanarak yetiştirilen kendi özgür iradesini ortaya koyabilen evrensel ve çağdaş eğitim almak zorundalar.

 

Özellikle devleti yönetenlerin, ülke yönetiminde akıl ve mantık kurallarını kullanmaları çocukların ve gençlerin bilinçli yetişmeleri için şarttır.

 

Bir ülkenin yetişkinleri, siyasetçileri, sivil toplum kuruluşları ve devlet, çocuklarının eğitimini ciddiye alarak yatırım yapabiliyorsa, o ülke ancak o zaman cehaletin belini kırar. Tabi ki bunun içinde kamu yönetiminde, akla, bilgiye değer veren ve mantık süzgecini kullanan kadrolara gerek vardır. 

 

Unutmalıyım ki; her çocuk ülkemizin en büyük kazanımıdır. Bu çocuklar dünyadaki hak ettiği yerini alması ile ülkemizi geleceğe taşıyacaktır.

Keşke siz hayatlar için bütün halkımızı sevgiyle, saygıyla selamlıyorum…

Yazılarım devam edecek.

         


YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı.

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR