KALDIRIMLAR İŞGALDEN KURTARILMALI


Namık BİLGİN

E-Posta :
Okunma Sayısı : 1370
Tarihi : 21 Ocak 2016 - 02:58

                Uzun süredir yazılarıma ara vererek okuyucularımdan uzak kaldım. İnşallah bu yazımla birlikte Niksar’da yaşanan güzellikleri, yapılması gereken hizmetleri gündeme getirerek halkımızın sesi olmaya devam edeceğim.

Kaldırımlar ve caddelerin işgali bir hak ihlalidir.  Niksar’da bu hak ihlalinin önüne geçilmek için zaman zaman uygulamalar yapılsa da bir türlü kalıcı çözüm bulunamadı.

Belediye kaldırımların işgaliyle ilgili birkaç kez kaldırımları işgal edenleri uyarmasına rağmen bir türlü netice alınamadı.

Niksar turizm şehri olma yolunda önemli kazanımlar sağladı sağlamaya da devam ediyor. Aynı zamanda tarihi kentler birliğinin üyesidir. Tarih tabiat ve kültür şehri olan Niksar’da kaldırımların yayaların geçişine izin vermeyecek şekilde işgal edilmiş olması , yayaların rahat bir şekilde  yürümesinin engellenmesi şehrimize ve güzel insanlarımıza yakışır bir durum değildir.,

Kaldırımların işgali kimseye bir şey kazandırmaz. Orada bir ürünün olması o mağazayada da bir şey kazandırmadığı gibi kaldırıma sandalye koyarak kaldırımı işgal etmek özelliklede bayanlar açısından ahlaki bir durum olmasa gerek diye düşünüyorum.

Niksar hepimizin şehridir. Niksar’ın her tarafındaki güzelliklerden ne kadar mutlu oluyorsak çirkinliklerden de o derece rahatsız olmamız gerekir. İnanıyorum ki o kaldırımları işgal ederek yaya trafiğini aksatanlarında kötü bir niyetinin olmadığını düşünüyorum.

Belediye zabıta ekipleri yapacakları bir çalışma ile hiçbir ayırım yapmadan bu işgali yapanları, özelliklede kahve önlerine sandalye koyarak işgal edenleri yasal kurallar içerisinde uyararak bir hak ihlalinin önüne hep beraber geçelim.

OTO PARK UYGULAMASI

Şehirlerimizin önemli sorunlarından biriside oto parklar. Araç trafiğinin çok hızlı bir şekilde artığı ülkemizde ve güzel Niksar’ımızda maalesef oto park yapılmaması sorunu günden güne daha da içinde çıkılmaz bir hale sokmaktadır.

Hükümet konağı ile Belediye arsında bulunan cadde üzerinde araçlarının devamlı park ederek çarşı esnafının ve çarşıdan alış veriş etmeye gelenlerin mağdur olmaması için başlatılan “Ücretli oto park “ uygulaması bazı kişilerin sabote etmek istemeleri vede bilmediğimiz başka nedenlerden dolayı uygulamaya son verildi.

Ben o tarihte Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Dönmezoğlu’nu telefonla arayarak iptal nedeni hakkında bilgi sordum. Oda bana “Belediye Trafik zabıta ekibi oluşturacağız, o zaman bu sorun çözülmüş olacak “ dedi. Geçen süre içersinde trafik zabıtası kurulmasına rağmen cadde üzerinde ki park sorununa bir çözüm bulunamadı.

Oysaki ücretli oto park uygulaması ile devamlı parkın önüne kısmen de olsa geçilmişti. Uygulamada bazı problemler olsa da o problemlerin üzerine kararlıkla gidilseydi o ihlallerde önlenecekti.

Bilindiği gibi Pazartesi pazarı diye adlandırdığımız alanlar Pazartesi günü dışında oto park alanı olarak tahsis edilmişti. Buralarda araçların nasıl park etmeleri de çizgilerle belirtilmesine rağmen araç sahiplerinin kurallara uymamaları nedeniyle bu alanlardan da yeterince istifade edilmemektedir. Bir çok araç sahibi  bu alanlara araçlarını günlerce park ederek o alanları işgal ettikleri görülmektedir. Bu alanlarda gereksiz işgalin önlenmesi içinde muhakkak tedbirler alınmalıdır.

Oto park sorunu Fatih Sultan Mehmet Caddesi dışında da özelliklede Mehmet Akif Ersoy caddesi üzerine park etmek ilçe trafik komisyonu tarafında konulmasına rağmen burada ihlaller devam etmektedir. Özellikle de okulların açık olduğu günler çok daha fazla tehlikeli olmaktadir.

Umarım Niksar’ı yönetenler, sorumlular bu konuların üzerine biran önce giderek çözüm üretirler.

Güzel günlerde buluşmak dileğiyle.

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı.

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR