KALLÂVİ DÜŞLER


Mustafa YILDIRIM

E-Posta :
Okunma Sayısı : 1003
Tarihi : 21 Aralık 2017 - 08:50

İnsan hayatı inişli çıkışlı, rampalı virajlı evrelerden müteşekkil; bazen otobanda bazen stabilize yolda bazen patikada bazen de şavkı sularda dolunay misali yol alır, parlar ve söner.

Umutlar biriktirir yüreğinde; kefesindeki kederi, derdi ıstırabı yok farz ederek serzenişlerin gölgesinde güneşi bekler. Sorular sorar kendisine cevabını vermekten korktuğu, ararken bulmaktan endişe ettiği, kişiliğini birkaç parçaya böldüğü, duyguların en asiline en halisane maksatla bağlar kemter kendini ve bütün benliğini.

İnsanın, dünyayı, hayatı, bütün canlıları, doğayı anlamak ve anlamlandırmaktır amacı. Kalıplara uymak istemez, kabına sığmaz, elde avuçta durmaz, bulunduğu kabın şeklini almaz. Layık olmaz veya layık bulmaz kendini.

Sorular bazen dozajını arttırır. Ben kimim, yaşam amacım ne, vizyonum ne, misyonum ne? Ne için yaşıyorum? Neden çalışıyorum. Nasıl bir hayat hayal ediyorum? Kazandıklarım kaybettiklerim, hayal ettiklerim umduklarım ve bulduklarım neler? Zaman zaman insanın düşünce yapısı bulaşık teli gibi karışır. Bazen de mis kokulu bir ormanda su gözesi gibi berraklaşır. Sular akar bulanır durulur yol alır ve yatağını bulur. Ama insan dert ettiğiyle kederlendiğiyle kalır.

Kalbine ve gönlüne yeni misafirler ziyaretçiler alır. Geleni ağırlar yol olur, gideni uğurlar yol verir. Bu konuklar bazen hedef olur, hayal olur, umut olur, amaç olur. İnsanı zinde, sağlam, diri, canlı ve dinç tutar.

Hayatın amacı insandan insana değişir. Kimine göre iki cihan saadeti bulmaktır, kimine göre zengin olmaktır. Kiminin gayesi köşeyi dönmektir, kiminin ki köşe kapmak. Çok azının amacı, hakikati haykırmak, yaradılışa uygun yaşamaktır. 

“Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez” sözü ne kadar da yerinde bir söz. Gemiyi yüzdüren yelkenlere vuran rüzgâr değil, rüzgâra karşı duran yelkenlerdir. Çok şiddetli rüzgarlarda açılan yelkenler, geminin rotasını şaşırmasına alabora olmasına sebep olabilir. Yelkenleri ne zaman açmak gerektiğini bilmek kadar, ne zaman indirmek gerektiğini de bilmek gerekir. Hayat çok şey öğretir insana. Bazen ipini çeker kimi zaman ipini keser. Düşersin kalkarsın, batarsın çıkarsın, yolda olursun yoldan çıkarsın; acısıyla tatlısıyla, eğrisiyle doğrusuyla ya yelkenleri açarsın, ya indirirsin ya da gemileri yakarsın.

En iyisi yelkenleri açalım, umudumuz olsun hayallerimiz ve ideallerimiz olsun. Yeri geldiğinde yelkenleri indirelim, fitne fesat, haset, kin, öfke nefret, hasımlık düşmanlık son bulsun. Ya da gemileri yakalım geri dönüşü olmayan zaferlere koşalım. Kararlı istikrarlı ve nezih bir şekilde adaletin, sevginin, saygının, huzurun, barışın, kardeşliğin olduğu, insanın insan olduğu için değer bulduğu güzel günlerde buluşalım.

Değerli “Yeşil Niksar” ve ” Yörenin Sesi Canik Gazetesi” okurları İnşallah netleştiğinde ve kesinleştiğinde benim için çok önemli olan, kendimle alakalı güzel bir gelişmeyi haftaya sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Belki hiçbir şey yolunda gitmedi ama hiçbir şeyde beni yolumdan etmedi”

Kalın sağlıcakla…

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı.

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR