NİKSAR ESNAF VE SANATKÂRLAR ODASI SEÇİMLERİ


Mustafa YILDIRIM

E-Posta :
Okunma Sayısı : 669
Tarihi : 05 Mart 2018 - 08:52

Sosyolojide “Kamu sektörü”, “Özel sektör” ve üçüncü sektör olarak da “Sivil Toplum Kuruluşları” (STK) toplumun ihtiyaçlarına cevap veren kuruluşlar olarak gösterilir. Sivil Toplum Kuruluşlarına vakıflar, dernekler, cemiyetler, meslek odaları, sendikalar örnek olarak verilebilecek en önemli kurumlardır.

Tarihte Esnaf ve Sanatkârın yetişmesinde mektep görevini üstlenen Ahi Evran ocakları toplum kültürüne çok güzel hizmetleri olmuş kurumlardır.

Bu ocaklarda yetişen esnaf beşeri münasebet, ticari ahlak, ast, üst, usta-çırak ilişkilerinde tutarlı, helale harama, ölçüye tartıya duyarlı insanlar olarak yetişirdi.

Bu gün Ahi Evran ocaklarının yerine ihdas edilen meslek odaları, her görüş ve düşünceden, toplumun tüm kesimlerini temsil eden sivil toplum kuruluşlarındandır.

Ülkemizde ticaret erbabının, esnaf ve sanatkârın, sanayicinin, işçinin, çiftçinin, mühendisin, mimarın vb. grupların kurduğu ve bağlı olduğu onlarca odalar var.

Peki! Bu odaların amaçları nedir? Kısaca;

-Üyelerinin müşterek ihtiyaçlarını karşılamak

-Mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak

-Üyelerinin birbirleri ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak üzere mesleki disiplin, ahlak ve dayanışmayı sağlamak.

Maalesef bu gün meslek odalarının vatandaştaki izlenimi şu: sembolik olarak varlığını sürdüren, lazım olan belge ve evrakları veren, sadece aidat ve para tahsilatı yapan rutin işlemlerden sorumlu odalar olarak görülmektedir. Elbette kuruluş gayesini ve konumunu muhafaza eden, esnafının, sanatkârının çıkarlarını gözeten başkanlar ve odalar mutlaka vardır.

Kuruluş gayesi, meslek erbabına destek olan odaları ve başkanlarını sadece seçim zamanı tanıyan ve gören birçok insanın olduğunu görebilirsiniz.

Türkiye’de çok ciddi değişimler yaşanmasına rağmen, ülkemizde başbakanlar, bakanlar, milletvekilleri, valiler, kaymakamlar, belediye başkanları ve daire amirleri değişebiliyorken, bu değişim bazı odalara hiç uğramamıştır. Oda başkanlarının yıllardır yerinden hiç oynamaması hatta bazı oda seçimlerinin Jandarma nezaretinde yapılıyor oluşu… Hayret verici!

Kendi mesleki örgütlerinde değişim sağlayamayan bir toplum, siyasette ve kurumlarda nasıl bir değişim ve dönüşüm bekleyebilir?

Seçimden seçime bu odaların varlığından haberdar olmak gerçekten çok üzücü. Seçim bitti, bir dahaki seçime kadar paydos. Bu zihniyetle yönetilen odaların, ne kendisine, ne üyelerine, nede memlekete bir faydası olmaz.

STK’lar temsil ettiği üyelerinin sıkıntılarıyla ilgilenen, birliği beraberliği sağlayabilen, insanların derdiyle dertlenen özverili insanların gayretleriyle gayesine uygun icraatlar da bulunarak topluma faydalı olabilirler.

Maalesef “On dönüm bostan, yan gel yat Osman” kültürü ile yetişmiş bir toplumuz.

STK yetkilileri üyelerini ziyaret etmiyorlarsa, yaptığı ve yapacağı hizmetlerden bahsetmiyorsa, istişare etmiyorsa, güler yüz gösterip selam vermiyorsa…

İşçiye, çiftçiye, esnafa, sanatkâra dokunmayın odalar sizin olsun.

İnşallah görevde olanlar da, göreve talip olanlarda bu hususlara dikkat ederek halis niyetlerle çalışmalarına devam ederler.

Bu bağlamda önümüzdeki günlerde Niksar Esnaf ve Sanatkârlar Odası seçimlerinin yapılacağını biliyoruz.

Aday olarak mevcut başkan Cevdet Ufuk Turhan ve yakın dönemde başarılı çalışmaları ve organizasyonlarıyla farkındalık oluşturan Niksar Balkan Türkleri Derneği başkanı Hacı Akdemir’in aday olduğu biliniyor. Her iki adaya ve yönetim kurulundaki arkadaşlarına başarılar diliyoruz.

Yapılacak seçimde başarılı olan, kaybeden, kim olursa olsun!

Kazanan Esnaf ve Sanatkâr olsun. Kazanan NİKSAR olsun.

Kalın SAĞLICAKLA…

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı.

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR