SALİH AMELİN EHEMMİYETİ


Mustafa TOPRAK

E-Posta :
Okunma Sayısı : 1133
Tarihi : 21 Mart 2017 - 04:58

nsan öldüğünde âilesinin kendisi için yaptığı duâ, istiğfâr ve hayırlarından fayda görür.

 

Hasan-ı Basrî (rahimehullah) buyurdular ki: “İnsanların en bedbahtı, öldüğünde ailesi kendisi için ağladıkları halde borçlarını ödemedikleri kimsedir.”

 

Kişiye öldükten sonra malından fayda veren ancak verdiği sadakadır. Geriye bıraktıkları vârislerinindir. Belki kişi vârisleri için hazÎnedârlık etmiş olur. Malın hesâbını kendi verir, safâsını vârisleri sürer. İyi veya kötü ameli ise, kendisi ile birlikte kabre girer. İnsan sâlih ameller işlemeğe gayret etmelidir. Zira (ölünce) insanlar onu terk ettiklerinde kişiyi terk etmez.

 

Sâlih amelin ehemmiyeti:

 

1- Sâlih amel, sâhibi ile kabre girer.

 

2- Kâfirler ölümleri anında sâlih amel işlemiş olmayı arzu ederler. Âyet-i celîlede (meâlen): “Nihayet her birine ölüm geldiği vakit (tekrar tekrar) diyecek ki: Rabbim! Beni dünyaya geri gönder. Belki ben o terkettiğim şey hususunda sâlih bir amel işlerim...” (Mü'minûn sûresi, âyet 99-100) buyurulmuştur.

 

3- Hadîs-i şerîfte: “Allâhü Teâlâ sizin sûretlerinize ve cisimlerinize bakmaz. Belki kalplerinize ve amellerinize bakar” buyurulmuştur.

 

4- Allâhü Teâlâ sâlih amellerde müsâbakayı emretmiştir: “.Öyleyse durmayın, hayırlı işlerde birbirinizle yarışın.” (Mâide sûresi, âyet 48)

 

5- İnsan kıyâmet gününde amelinin faydasını görecektir.

 

6- Sâlih amel, fitnelerden kurtulmağa sebeptir. Hadîs-i şerîfte: “Sâlih amelleri işlemekte acele ediniz. Zira yakında karanlık gece kıtaları gibi fitneler olacaktır” buyurulmuştur.

 

Amelin sâlih olması için iki şart vardır:

 

Sırf Allâh rızâsı için ihlâsla işlenmiş olmalı,

 

Resûlullâh Efendimizin sünnet-i seniyyesine uygun olmalıdır.

 

Enes bin Mâlik (r.a.) anlatıyor: Ben sekiz yaşında bir çocuk iken Resûlullah'a (s.a.v.) hizmet etmeye başladım. Bana ilk öğrettiği şey Salih ameller oldu

 

“Ey Enes! Namaz için abdestini güzel al. Böyle yaparsan hafaza melekleri seni sever, ömrün de uzun olur.

 

Ey Enes! Cünüplükten guslet ve gusül abdestinde mübâlağa et. Çünkü her kılın altında cünüplük eseri vardır.” Ben:

 

“Yâ Resûlallah! Gusülde nasıl mübâlağa yaparım?” diye sordum. Buyurdular ki:

 

“Suyu, saçlarının diplerine kadar ulaştır, vücûdunu ovala. Böylece yıkandığın yerden günahın bağışlanmış olarak çıkarsın.

 

Ey Enes! İki rek'at (da olsa) duhâ namazını geçirme. Çünkü o çok tevbe edenlerin namazıdır. Gece ve gündüz çok (nâfile) namaz kıl. Sen namaz kıldığın müddetçe, melekler de sana istiğfâr ederler.

 

Ey Enes! Namaz için kalktığın zaman Allah için ayakta dur. Rükû yaptığın zaman, avuç içlerini dizlerinin üzerine koy, parmakların açık olsun. Kolların yanlarından uzak dursun. Başını rükûdan kaldırdığın zaman, her uzvun yerinde duracak şekilde kalk, dimdik dur. Secde yaptığın zaman, yüzünü yere iyice yapıştır, karganın yem yediği gibi acele etme, tilki gibi de kollarını yere döşeme. Muhakkak Allâhü Teâlâ rükû ve secdesi tam yapılmayan namazı kabul etmez. Gücün yeterse her zaman abdestli olmaya çalış. Sen abdestli iken ölecek olursan, şehid olarak ölürsün.

 

Ey Enes! Evine girdiğin zaman selâm ver ki, senin ve evinin bereketi artsın. Bir ihtiyacın için dışarı çıktığın zaman, karşılaştığın müslümanlara da selâm ver ki îmânın lezzeti kalbine girsin. (Böyle yaparsan) çıktıktan sonra bir günah işlemişsen bağışlanmış olarak evine dönersin.

 

Ey Enes! Hiçbir zaman müslümanlara karşı kalbinde kin besleme. Bu benim sünnetimdir. Kim benim sünnetime sarılırsa beni sevmiş olur. Kim de beni severse cennette benimle beraberdir.

 

Ey Enes! Bütün bunları öğrenip nasihatlerimi yerine getirirsen, artık senin için ölümden daha sevimli hiçbir şey olmaz. Çünkü gerçek rahat ölümdedir.” (Tenbîhü’l-Gâfilîn)

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı.

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR