TÜRK HALKINA TEŞEKKÜRLERİMLE


Doğa EKER

E-Posta :
Okunma Sayısı : 1407
Tarihi : 13 Haziran 2017 - 08:09

Bugün okullar tatil oldu. Büyüklerin deyimiyle “kazık kadar olduk” artık lise ikideyim ama çocuklar kadar şendik… 
Bütün öğrenci arkadaşlarıma hayatları boyunca başarılar dilerim.
Bana verilen bu güzel karneyle ve okulumun beni ödüllendirdiği plaketiyle iyi bir öğrenci olduğuma inanıyorum veya öyle hissediyorum kendimi.
Yaşamak tiyatro gibi bir şey, bizleri yaratan “Allah” hepimize farklı farklı roller vermiş…
Hayat; iyisi-kötüsü kolayı ve zoru birlikte harmanlanmış ciddiye alınması gereken yaşam şeklidir. Bizlerin dünya ve ülkemiz gerçeklerini görmezden gelerek “Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” demek gibi bir lüksümüz yoktur” ilkesinden yola çıkarak, dört yıldır her yaz tatilinde vatandaş olma sorumluluğumu yerine getirmek için gece, gündüz, yollarda, köylerde, şehirlerde bazen de farklı  ülkelerde; gittiğim yerlere elimde kamera kayıt cihazları ile sadece sevgiyi, saygıyı götürerek, toplumumuzun sorunlarını, nedenleriyle birlikte araştırıp, sorgulayıp ortaya koyarak çözümlere sizleri de ortak ederek “Türkiye’de Genç Kız ve Kadın Olmak” kitabımı yazdım. 
Kitabı okuduysanız, okuyorsanız veya okumaya kararlı iseniz gezdiğim coğrafyalarda oluşan sorunlar “NEDEN?” sorularının cevabını aradığımı, yazdıklarımdan net olarak fark edeceksiniz. 
Yazdım demek çok basit oluyor aslında. Bu kitabı ben tek başıma yazmadım. Anadolu’nun isimsiz kahramanlarıyla buluştum; insan ayırmadım, beni de ayırmadılar, her türlü uçlarda yaşanan insanlarla da arkadaşlık ettim; konuştum, bu kitabın içindeki konularla ilgili yüz kırk dokuz saat kamera çekimleri yaptım. Araştırdım, yüzlerce kitap okudum, yüzlerce saat belgeseller izledim… “Neden”lerin gerçeği birdir ama sığınılacak bahanesi çoktur. Bu soruyu soran da cevaplayanda duymak ya da söylemek istemez gerçek cevabını. 
Her şeyin “nedeni” olmaz diyenler çıktı karşıma. Olursa diye konuşuldu her şey. Olursa’sını “neden” denemiyoruz dediğimde " öyle gerekiyor" dediler ama ben vazgeçmedim hissettiğim eksikliği bulmaya çalıştım yıllarca. Çünkü beni rahatsız eden senide ettiğini biliyorum…  
Ailem, eleştirmenlerim, editörlerim, uykusuz gecelerin gündüzlerinde de çalıştık, bütün röportajlar dijitalden yazıya aktarıldı. Halkın bizden sizlere vermek için emanet ettiği düşüncelerini “eğmeden bükmeden” yansıttık kitabımıza…  
Bu kitabımıza emeği geçen “tanıdığım/tanımadığım” herkese saygı ve teşekkürlerimi borç bilirim. 
Ve bir gün kapımızın önünde kargo yetkilileri koliler dolusu binlerce kitabı teslim etti bana….
Gururla karışık bir heyecan yaşadım, hayatımı yeniden şekillendiren tutum, duruş ve davranışları ve yeni sorumlulukları kazandım.
Binlerce kitap kısacık bir zaman dilimde okuyucusu ile buluştu elimdeki kitap sayısı yüzlere indi bitti bitecek… şimdi kitabımızın ikinci baskı hazırlığı yapılıyor. 
Her yaz olduğu gibi bu yazda elimde kameram, her nerde yaşıyor yaşamak zorunda kalıyorsanız, işte orada yine sizlerle buluşarak güzel günleri birlikte yaşayacağız, birlikte konuşacağız.  
  “Türkiye’de Genç Kız ve Kadın Olmak” kitabıma gösterilen ilgiden dolayı Türkiye’me teşekkürlerimi sunarım. 
Sevgi ve selamlarımla….

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

    Yazan : Saffet Çiftçi 14.6.2017 / 19:55
    Sevgili Doğa, önemli bir konu, genç kız ve kadın olmak. Sorunlar çok ve çoğuna da değinmişsin. Güzel bir eser koymuşsun ortaya, anlaşılır sade bir ifadeyle. Seni kutluyor çalışmalarının devamını diliyorum.

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR