YENİ İMAR REVİZYONU


Namık BİLGİN

E-Posta :
Okunma Sayısı : 2426
Tarihi : 15 Mart 2016 - 10:06

Niksar’da kapsamlı ilk imar değişikliği 1990 yılında merhum Belediye Başkanı Selahattin Hançer zamanında yapılmıştı.

Daha sonra kısmi yenilenme 1996 yılında, en son yenileme ve ilave imar değişikliği ise Belediye Başkanı Duran Yadigar döneminde 2011 yılında yapılmıştı.

2011 yılında yapılan imar değişikliğinden sonra 6 Ekim 2011 tarihli Yeşil Niksar Gazetesinde aşağıdaki  “İmar Değişikliği” başlığı altında yazdığım makalede yapılan imar değişikliğinin yeterli olamayacağına dikkat çekmiştim.

“İMAR DEĞİŞİKLİĞİ

Gelişen Niksar’da eski imar planın ihtiyaca cevap vermemesi üzerine yapılan İmar revizyonu belediye meclisinin Ekim ayı toplantısında son itirazlarda görüşülerek karara bağlandı.

            Niksar’a hayırlı olsun.

            Yeni imar revizyonunun askıya çıkarılmasını müteakip yaklaşık seksen kişi revizyona itiraz etmiş bu itirazlar imar komisyonunda görüşülerek  meclise getirilmiş. Meclisin 4 Ekim 2011 tarihli oturumunda bir kısım itirazlar yerinde görülerek kabul edilmiş bir kısmı ise reddedilmiştir.

            Tabi ki gelişen Niksar’da yıllar önce yapılan imar planı yenilenerek ihtiyaca cevap verecek hale getirilmesi gerekli idi. Yapılan işlem ve alınan karar doğru.

            Yıllardır belediye meclisinin gündemini takip ederim en önemli gündem maddeleri imar değişikliği idi. Meclis gündeminin azaltılması ve ihtiyaca cevap verilebilmesi için en önemli hizmet tabiî ki yeni imar revizyonu kararının alınmasıdır.

            Yapılan yeni imar revizyonu ile Niksar’ın imar sorunu çözüldü mü acaba. Ben şahsen sorunun çözüldüğüne inanmıyorum. Belki kısa vadede çözülmüş gibi görünse de, uzun vadede düşünüldüğünde bu revizyon ile  Niksar’ın imar sorununun çözdüğünü kimse söyleyemez. Görüştüğüm bazı belediye meclis üyeleri de benimle aynı görüşte olduklarını zaten söylemekteler.

Bazı meclis üyelerine bu revizyondan sonra meclisin önüne ne kadar süre imar değişikliği talebi gelmez diye sorduğumda tatmin edici cevap alamadım. Çünkü onlarda bu revizyonun biraz aceleye getirildiğini söylüyorlar.

            O halde bu yenileme daha geniş zamana yayılarak yapılsa idi daha iyi olurdu.  Hiç olmazsa Niksar’ın en az yirmi, otuz yıllık ihtiyacına cevap verecek şekilde düşünülebilirdi. Daha revizyon onaylanmadan bazı toplu konut yapmayı düşünen firma sahipleri halen sorunlarının çözülmediği söylenmektedir.

            Bu imar revizyonu ile imar konusunda belediye ile sorunu olan onlarca insan sorunlarına çözüm beklerken maalesef sorunların çözülmediği de görülmektedir.

            Herkes merak ediyor sorunları tam anlamı ile çözmeyen, Niksar’ın en az yirmi, otuz yıl imarını rahatlamayacak imar revizyonu kime ne sağladı.

            Neyse bekleyip göreceğiz belediye meclisinin önüne en erken ne zaman imar değişikliği talebi gelecek. 06 Ekim 2011 “

Geçen zaman beni haklı çıkardı 4 yıl sonra yeni bir Revizyon İmar planın değişikliği gündeme geldi ve ihale  2015 Aralık ayı içersinde yapılmıştı.  İhaleyi alan firma zaman zaman Niksar’a gelerek zemin üzerinde gerekli çalışmaları yaptığını ilgilerden öğrenmiş bulunuyorum.

Peki ne değişti veya değişecek. Benim burada tekrar 2011 yılında belirttiğim gibi yapılacak imar planının Niksar’da bir şey kazandırmayacağını sadece planı yapan firmanın değişeceğine dikkat çekmek istiyorum.

Belediye meclisinin her ay yapılan toplantılarında ağırlıklı olarak imar değişikliği taleplerinin geldiğini görmekteyiz. Buda belediye meclisinin ve imar müdürlüğünün gereksiz meşguliyetine neden olmaktadır. Oysaki yapılacak imar değişikliğinde ilgili olan herkesin görüşü alınsa, plan yapıldıktan sonra iyi duyurularak vatandaşın incelemesi sağlanmış olsa, uygun yerlerde yeni imar alanları ortaya çıkartılsa ortaya iyi olur.

Temennim yapılmakta olan yeni imar planından daha önce yapılan imar planları ve 18 uygulamalarında olduğu gibi üç beş kişi değil de herkes yararlanmış olur.

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı.

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR