AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI YAPILDI

https://www.niksaracicek.comNiksar’da 1. Geleneksel Ahilik Haftası kutlamaları yapıldı.

31.5.2016 - 09:20   /   Okunma Sayısı: 1642

  

Niksar’da 1. Geleneksel Ahilik Haftası kutlamaları yapıldı.
Tokat Valiliği, Niksar Kaymakamlığı ve Niksar Belediyesi'nin ortak çalışmalarıyla 1. Geleneksel Ahilik Haftası kutlamaları yapıldı. Ahi Pehlivan Türbesinde yapılan dua ile başlanan program Çamiçi Yaylasında Güreş müsabakaları ve Off Road gösterisi ile devam etti.

Düzenlenen programa Tokat Vali Vekili M.Suphi Küsbeci, Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya, İlçe Müftüsü Ali Canbolat, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Erarslan, Niksar Belediye Başkan Vekili Bekir Ökdem, Başkan Yardımcısı Fatih Dönmezoğlu, Garnizon Komutanı J. Binbaşı Hakan Kuşçu, İlçe Emniyet Müdürü Zeki Akyol, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cevdet Ufuk Turhan, Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Aybak ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Çamiçi Yaylasında düzenlenen programda Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Özşen, Niksar Belediye Başkan Vekili Bekir Ökdem, Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya ve Tokat Vali Vekili M.Suphi Küsbeci günün anlam ve önemini belirten konuşmayı gerçekleştirdiler.
Konuşmaların Niksar Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi tarafından düzenlenen “Ustalar’ın Ustası” ödül töreni, “Ahilik Haftası” dolayısıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen liseler arası kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi.
Ödül töreninin ardından Niksar Belediyesi ve Niksar İlçe Spor Müdürlüğü tarafından organize edilen güreş müsabakaları düzenlendi. Güreş müsabakasında güreşçiler, soğuk hava ve çamura aldırmadan seyircilere keyifli ve  unutulmaz dakikalar yaşattı. Yapılan güreş ağası seçimini Niksar Belediye Başkan Vekili Bekir Ökdem kazanarak, güreş ağası seçildi.
Güreş müsabakaları yapılırken ayrıca Off Road gösterisi gerçekleştirildi. Off Road gösterisi için Türkiye’nin bir çok ilinden yaklaşık 60 Off Road sever seyircilere heyecanlı anlar yaşatırken kendileri de zor anlar yaşadı. Bir araçtan yükselen dumanlar izleyenleri korkutmasına rağmen korkulacak bir olay yaşanmadı. Bazı araçlar parkurda çamura saplanıp kaldı ve çekici yardımıyla parkuru tamamlayabildi.
Program süresince ayrıca Kent Konseyi, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi tarafından, programa katılan katılımcılara “Ahilik Pilavı” ikram edildi.
 Olumsuz hava koşullarına rağmen programa büyük ilgi gösterildi. Program  müsabakaların ardından ödül töreni ile son buldu. 

Ahi Pehlivan Kimdir?

Tokat’a bağlı Niksar'da XIV yüzyılda yaşadı.

723 (1323) tarihli vakfiyesine göre asıl adı Mehmed’dir. Aynı zamanda Hacı sıfatını da taşır.

Bazı araştırıcılara göre kitabelerde Ahi Pehlivan'ın Evhadi nisbeti taşımasından dolayı 1200 - 1210 yılları arasında Eyyubi hükümdarı Melik Evhad  kölelerinden biri olduğu ve daha sonra Selçuklu Devleti hizmetine girmiş olabileceği ihtimali ileri sürülür.

Bazıları ise Evhadi mahlasının, Moğollar devrinde yaşamış meşhur şair ve süfi Evhadüddin Kirmani'den gelebileceğini ileri sürerler.

Vakfiyesinde "haysiyet sahibi ve cömert kişilerin kendisiyle övündüğü” bir şahsiyet olarak nitelendirilen Ahi Pehlivan’ın isminin yanında "el-Evhadi’ nisbesinin yer almamasının, belli bir şöhrete ulaştıktan ve toplumda yeni bir yer edindikten sonra köleliğini hatırlatan bu sıfatı muhtemelen psikolojik açıdan kullanmamış olmasından İleri geldiği ifade edilir.


www.niksaraciciek.com

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

    Yazan : Cafer Can 2.6.2016 / 09:52
    Yazıyı yazan arkadaşa sormak istiyorum. ilk defa yapılan bir etkinlik nasıl geleneksel oluyor. Birinci geleneksel Ahilik haftaları diye yazıya başlamışsınız. Düzeltirseniz güzel olur.

Diğer Haberler

  • 12-18 Mart 2018 Pulmoner Rehabilitasyon Haftası

    T.C. Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği, GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) kapsamında her yıl Pulmoner Rehabilitasyon Haftası etkinlikl...

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR