AK PARTİ İLÇE BAŞKANLIĞINDA STK'LAR TOPLANDI

https://www.niksaracicek.comSivil Toplum Kuruluşları toplantı yaptı.

1.2.2018 - 09:23   /   Okunma Sayısı: 447

  

       AK Parti İlçe Başkanlığında yapılan toplantıya AK Parti Niksar  İlçe Başkanı Kemal Yılmaz, Kent Konseyi Başkanı Salih Güler, Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Bülent Aybak, Niksar Vakfı Başkanı Cemalettin Bilgin, Niksar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Özşen, Muhtarlar Derneği Başkanı İsmail Gerdan, TEMA Vakfı Başkanı Tahsin Çamkerten, Din Görevlileri Derneği Başkanı M. Ali Pigir , Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Fatma Sönmez  katıldı.

     Yapılan toplantıda AK Parti İlçe Başkanı kısa bir selamlama konuşması yaptıktan sonra Ak Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Zehra TAŞKESENLİOĞLU’nun başkanlığında 29 Ocak 2018 Pazartesi günü başlayan 81 il ve ilçelerinde uygulanacak olan Şehirlerin Ekonomik Beklentileri (ŞEB) forumları hakkında bilgiler verdi. Başkan Yılmaz konuşmasında;
     ''Şehirlerin Ekonomik Beklentileri (ŞEB) forumları başlıyor. 2019 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı, Milletvekili ve yerel seçimler öncesinde, şehirlerin yatırım anlamında beklentilerini, illerin siyasetten  önemli konularını konuşmak ve öncelikli talepleri belirlenmek için, AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı tüm illerde Şehirlerin Ekonomik Beklentileri (ŞEB) Forumu’na başlıyor.  ŞEB Forumu kapsamında ekonomik beklentiler şehirler düzeyinde somutlaştırılarak her bir şehir bir veya bir kaç projeyle kodlanacak. Seçmenlerin beklentileri ve taleplerinin önceden belirlenmesi ve yapılacak tamamlanacak ekonomik projenin şehre özel olması, seçmenlerin memnuniyet düzeyini artıracağı aşikar. Bu yüzden AK Parti , seçmenin beklentilerini ve taleplerini öğrenmek için de her ilde ŞEB Forumlarıyla halkın ayağına gidip ekonomideki önceliklerini öğrenmek istiyor.

PEKİ, ŞEB FORMU NEREDE OLACAK VE KİMLERLE GÖRÜŞÜLECEK?

Şehirlerin Ekonomik Beklentileri (ŞEB) Formunu Türkiye çapında yani 81 ilin tümünde gerçekleşecek. Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Zehra TAŞKESENLİOĞLU’nun başkanlığında 29 Ocak 2018 pazartesi günü başlayacak olan ŞEB Formu gerçekleşecek.

Şehirlerin Ekonomi Beklentileri (ŞEB) Formu’nda halkın ekonomik taleplerini belirlemek için bir taraftan halk ile yüz yüze görüşülecek. Diğer taraftan, AK Parti teşkilat mensuplarıyla yani belediye başkanları, ilçe başkanları, milletvekili ve diğer yerel yönetim temsilcileri ile masaya oturup görüşleri istenecek. Öte yandan iş çevreleriyle de aynı masaya oturularak talepleri alınacak. Bu masada da sanayiciler, ticaret oda temsilcileri, esnaf oda temsilcileri, iş adamları , ilgili dernek temsilcileri (genç, kadın girişimci dernekleri, iş adamları toplulukları), akademisyenler ve kanaat önderleri olacak. Dolayısıyla , şehrin ekonomisine yön veren tüm paydaşlar katılımcı anlayışla bu forumda yer alacak.

 ŞEB FORMU’DA NELER ARAŞTIRILACAK?

Bu forumda AK Parti’nin geçmişte gerçekleştirdiği, halen  yaptığı ama devam etmekte olan ve yapması gerekenler ile ilgili şehir bazlı detaylı bir mikro analiz çalışması yapılacak. Dolayısıyla bir taraftan geçmişte AK Parti tarafından son 15 yılda tamamlanan ve şehrin beğendiği en önemli yatırımları ve projeleri tespit edilmeye çalışırken, diğer yandan şehirde başlatılmış ancak tamamlanmış ya da şehrin ihtiyaç duyduğu yatırımların gerçekleşmesinin önündeki engellerin neler olduğu sorulacak.

En önemlisi de şehrin ihtiyaç duyduğu yani işsizliği azaltacak ve kalkınmayı hızlandıracak yatırımların neler olması gerektiği masaya yatırılacak. Ayrıca, şehirleri cazibe merkezi haline getirecek ve şehrin öne çıkmasını sağlayacak projeler ve yatırımlar gün yüzüne çıkarılacaktır.Aslında, şehirler için çok heyecanlı bir süreç başlıyor.

SONRA NELER OLACAK?

Tabi ki Şehirlerin Ekonomik Beklentileri (ŞEB) Forumu’nda tüm şehirler için ortaya çıkacak projelerin, yeni fikirlerin ve yapılması gereken öncelikli projelerin hayata geçirilmesi için ilgili bakanlık tarafından detaylı bir yol haritası hazırlanacak.

Bu yol haritasıyla bir yandan şehirlerin ekonomik beklentilerini gerçekleştirme fırsatı doğmuş olacak, diğer yandan şehirlerdeki ekonomik sorunların çözümü ve en önemlisi de 2019 seçimleri için  bir hazırlık yapılmış olacaktır. Biliyoruz ki , 2019 seçimlerin en temel belirleyicisi ekonomi olacaktır. Seçmen gözüyle AK Parti ve ekonominin beraber kodlanması nedeniyle , seçmen AK Parti’den hem ekonomik kazanımlarının devamını istiyor hem de var olan kazanımlarının üzerine yenilerinin eklenmesini istiyor. Bu forumlar tam da buna hizmet edecektir.

Son olarak, bu aralar dışarıdan ekonomi üzerinden başlatılan algı operasyonlarına karşın, ekonominin tekrar birinci öncelik olarak belirlenmesi dışarıdan oluşturulan operasyonları da boşa çıkartacaktır.'' dedi. 

Daha sonra toplantıya katılan Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile ortak payda olan Niksar'ın daha ileri seviyelere sosyal ekonomik anlamda nasıl geliştirileceğine ilişkin istişareler yapıldı.

www.niksaraciciek.com

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu Habere Ait Yorum Bulunmuyor...

Diğer Haberler

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR