BAŞKAN ÖMER FARUK GÖZE GÜVEN TAZELEDİ

https://www.niksaracicek.comNiksar, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

30.1.2018 - 10:53   /   Okunma Sayısı: 558

  

   Niksar, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.
    Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Lokalinde gerçekleşen Genel Kurul'a Milli Savunma Komisyon Başkanı Ak Parti Tokat Milletvekili Av. Yusuf Beyazıt, Niksar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ömer Faruk Göze, Ak Parti İlçe Başkanı Kemal Yılmaz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Bülent Aybak'ın yanı sıra, oda başkanları, esnaf ve sanatkarlar katıldı.
     Divanının seçimi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan Genel Kurul’da Milli Savunma Komisyon Başkanı Ak Parti Tokat Milletvekili Av. Yusuf Beyazıt kısa bir konuşma yaptı. Beyazıt konuşmasında; '' Ben burada Esnaf ve Sanatkar kardeşlerimin yanında olmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Milli Savunma Komisyon Başkanı olarak hükümetimizi temsilen Ukrayna'da bir takım toplantılara katıldım. Türkiye olarak savunma sanayimizde son yıllarda yatırımlarımıza hız verdik. Şu anda Afrin Bölgesinde gerçekleştirilen Zeytin Dalı Operasyonunda Mehmetçiklerimizin kullandıkları silahların %80'i yerli silahlarımızdır. Biz burdan terör örgütlerini vuruyoruz sesi Amerika ve Avrupa'dan çıkıyor. Bizim Yerli silahlarımızla yaptığımız operasyonları kendi savunma sanayimiz olsun istemiyorlar. Türkiye Cumhuriyeti olarak çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. İnşallah 2023 hedeflerimizde savunma sanayimizin %100'ünü kendimiz üreteceğiz'' dedi.   
      Beyazıt'ın konuşmasının ardından Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ömer Faruk Göze; '' Genel Kurulumuzun kıymetli misafirleri değerli ortaklarımız, 2017 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısını icra etmek için toplanmış bulunuyoruz. Bir kez daha sizlerle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyor, hepinize hoş geldiniz diyor, saygılar sunuyorum. Ülkemizin huzur ve güvenliği, milletimizin birlik ve bütünlüğü için gece gündüz demeden tüm şer odaklarına, iç ve dış düşmanlara karşı savaşan kahraman Mehmetçiğimizin ve polisimizin Allah yar ve yardımcısı olsun. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifalar diliyoruz. Bahtımız açık, gazamız mübarek olsun.        
  KIYMETLİ ESNAF VE SANATKAR KARDEŞLERİM;
     1967 yılından itibaren Kooperatifimiz, Niksar Esnafına verdiği destek ile adeta can suyu olmuştur. Türkiye’de toplam 1038 kooperatif bulunmakta ve bunlar arasında Niksar kooperatifimiz vermiş
olduğu krediler ve geri dönüşümü ile kısacası bilançosu ile göz kamaştırmaktadır. Dış denetim uzmanı bağımsız denetçi tarafından da  Genel Kurul’a defterlerimiz hakkında bilgi ayrıca okunacaktır. 
     Niksar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinin 2017 yılı bilançosu ve faaliyetleri hakkında bilgiler sunmak istiyorum.
     2017 yılı içerisinde ortaklarımızın kredi taleplerine mümkün olduğunca istekleri doğrultusunda cevap vermeye çalışılmıştır.Yönetim Kurulumuz tüm kredi tekliflerini titizlikle inceleyip İstihbarat ve Kefil-Kefalet ve teminatlar üzerinde ortağın durumu ve kooperatifimizin risk derecesini asgariye indirmeye özen göstermiştir.
25 Milyon 109 bin 59 TL işletme kredisi 128 bin fon kredisi kullandırmaktayız ve kredi pörtföyümüz geçen yıla oranla % 9 büyümüş bulunmaktadır. Kooperatifimize 2017 yılı içerisinde 49 yeni ortak kayıt olmuş ve 8 kişide esnaflığı bıraktığı için ayrılmıştır. Toplamda da 1.190 ortak sayımız mevcuttur.Takip miktarımız ise apayrı bir gurur kaynağıdır. Alacak miktarımız sadece 334 bin 594 TL’dir.Takip alacağının krediye oranı  yüzde 1.3 ’e  tekamül etmektedir ki bu bankacılık takip ortalamalarınında altında kalmaktadır. Kredilerimiz geçen yıla oranla 2 milyon büyürken takip alacağımız hiç artmamıştır. 2017 yılında istenilen kredi hedefimiz ne yazık ki gerçekleşememiştir. Her yıl % 25’ den az olmamak kaydıyla büyümemiz olurken bu yıl % 9 büyüme ile kapatılmıştır. Gönül isterdi ki Esnaf ve Sanatkarımız dayatmalara maruz kalmadan kredisine daha kolay erişebilsin ve daha çok esnafımız kredi imkanından faydalanabilsin. Umarız sıkıntılı durumlar bir an evvel aşılır ortaklarımıza olumlu yansıması olur. 2017 yılı Ekim ayında yürürlüğe giren 1. ve 2. gurup kooperatiflerimizin işletme kredi limiti 200 bin liraya yükseltilmiştir. Sıfır araç alımında nakliyeci esnafımız için 5 yıl vade ile 500 bin lira kredi, iş yeri mülkü alımında da yine limit 500 bin TL ve 10 yıl vade ile kredi verebilmekteyiz. Esnaf ve sanatkarımıza hayırlı uğurlu olsun.                       
     Hükümetimizin esnaf ve sanatkarlar için 2016 yılında kullandırdığı sıfır faizli 30 bin TL limitli kredilerden dolayı bir kez daha esnafımız adına teşekkür ediyoruz.2018 yılında da sıfır faizli kredi verilmesini yetkililerimizden önemle rica etmekteyiz.                                                                                                                                                       
     Değerli  arkadaşlarım; bildiğiniz üzere 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu gereği kooperatifler her yıl Genel Kurul toplantısı yapmakla yükümlüydüler. Ancak istekler ve talepler doğrultusunda yasa çıkmış ve 1163 sayılı kanunun 45’ inci maddesi 1. fıkrası değişerek; “en az 3 hesap dönemini kapsayacak şekilde birleştirilerek yapılabilir” maddesi eklenerek   onaylanmış ve kanun yürürlüğe girmiştir. Buna göre artık 1163 sayılı kanuna bağlı tüm kooperatifler 3 yılda bir Genel Kurul icra edeceklerdir. Tüm teşkilatlarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.                                                        
    Kıymetli Meslektaşlarım; 1998 yılından beridir faaliyette olan Sigorta Acenteliğimiz  daha sonra yasa gereği tüzele dönüşmek zorunda kalarak, 2015 tarihinde kooperatifimiz bünyesinde NESKOOP SİGORTA ARACILIK VE LİMİTED ŞİRKETİNİ kurmamız hasıl olmuştur. A tipi acentelik alarak Trafik-Kasko-Yangın vs. gibi tüm sigorta faaliyetlerini HALK SİGORTA  A.Ş VE HALK HAYAT ve EMEKİLİK A.Ş. İLE GROUPAMA A.Ş  Sigortaları ile esnaf ve sanatkarımıza tüm Niksarlı hemşehrilerimizin hizmetine sunmuş bulunuyoruz. Kooperatifimizin birçok giderleri şirket tarafından karşılanmaktadır. Esnaf ve sanatkarımızın Trafik-Kasko-İş yeri-Konut-DASK ve tüm Sigortartacılık hizmetleri NESKOOP tarafından itina ve güvenle yapılmakta olup desteklerinizi beklemekteyiz.  
DEĞERLİ ARKADAŞLAR;                                                                                                               
    Yönetim kurulumuz, almış olduğu emanetin her zaman sorumluluğu ve bilincinde  olarak Niksar için ve esnaf sanatkarı için hizmet etmeyi görev bilmiş ve aynı şekilde de devam edeceğinden şüpheniz olmasın. Diğer çevre kooperatifler Niksar EKK’nın bulunduğu konuma gelebilmek için genel kurullarına hitaben 1. guruba yükselmeyi öncelikli HEDEFLERİ olarak belirlemektedirler. Bu vesile ile çevre il ve ilçe kooperatifleri arasında Niksar EKK adeta gurur kaynağı durumundadır. Bu tablonun ortaya çıkmasında başta Niksarlı ESNAF VE SANATKARLARIMIZA,Yönetim Kurulu üyelerimize ve yakın çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.Kooperatiflerimizin ve Esnaf sanatkarımızın 2001 ile 2018 yılı arasını  düşünerek kıyaslama yaparsak ,bugünlere gelmemize yardımcı olan ve  bizlerden yardımlarını esirgemeyen Esnafın Sanatkarın sıkıntılarını bizzat genel kurullarına katılarak çare bulacağına  söz veren Sayın Başbakanımız Binali YILDIRIM ‘a, Ekonomi Bakanımıza Gümrük ve Ticaret Bakanlarımıza, Tokat Milletvekillerimize ,TESKOMB Genel Başkanımız Sayın ABDULKADİR AKGÜL’e, Çorum 9.Bölge Birliği Başkanı Sayın Vedat CANBEK e , Niksar Halk Bankası yetkililerine ve personellerine çalışmalarından ve  yardımlarından dolayı teşekkür ederiz.'' dedi.
    Göze'nin konuşmasının ardından yönetim kurulu ve denetim kurulu faaliyetleri okunarak katılımcıların oylarına sunuldu. Sunulan faaliyet raporları üyelerin oy birliği ile kabul edildi.
     Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Lokalinde yapılan Olağan Genel Kurul toplantısına esnaf ve sanatkarların katılımı yoğun oldu. Tek liste halinde yapılan Genel Kurul Seçimlerinde Ömer Faruk Göze tekrardan başkan seçildi.


www.niksaraciciek.com

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu Habere Ait Yorum Bulunmuyor...

Diğer Haberler

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR