FER FİDANCILIK'TAN YANMAYAN CEVİZ ÇEŞİTLERİ

https://www.niksaracicek.comFer Fidancılık Yönetim Kurulu Başkanı Halis Yılmaz geçtiğimiz dönemlerde yaşanan don olaylarının ceviz hasadı yapan çiftçilerin ekonomisini vurduğunu söyleyerek önerilerde bulundu.

6.8.2015 - 17:45   /   Okunma Sayısı: 6771

  

Fer Fidancılık Yönetim Kurulu Başkanı Halis Yılmaz geçtiğimiz dönemlerde yaşanan don olaylarının ceviz hasadı yapan çiftçilerin ekonomisini vurduğunu söyleyerek önerilerde bulundu.

         Fer Fidancılık Yönetim Kurulu Başkanı Halis Yılmaz ceviz hasadı yapan çiftçilerimize Chandler, Fernor, Pedro, Fernette, Franquette ve Niksar Bir fidanlarının stoklarında yüksek miktarda bulunduğunu belirterek, çiftçileri değişen iklim şartlarına bağlı olarak bu fidanları tavsiye etti.

         Yılmaz 200'den 600'e kadar olan rakımlara pedro, 300'den 900'e rakıma kadar olan yerlere Chandler bunların tozlayıcısı %10 oranında olarak Franquette öneriyor. Yılmaz rakımı 900'den fazla olan ve 1400-1500 rakım arasında olan bölgelere ise Fernor ve tozlayıcı olarak %10 oranında Fernette öneriyor. Cevizlerin dayanıklılığından bahseden Yılmaz "İlkbaharda geç açması, ilkbahar donlarına yakalanmaması bu çeşit cevizlerin en önemli özelliklerindendir" dedi.

         Bu çeşitlerin yerli çeşitlere oranla ilkbaharda en az 1 ay geç açması ve kabuğunun ince içinin beyaz ve randımanının yaklaşık olarak %50 civarında olması bu ürünün talebini arttırdığını söyleyen Yılmaz; "Firmamızın Deneyimleri neticesinde bunlar açık bir şekilde görülmektedir. 30 Nisan 2014 tarihinde bölgemizde ve Türkiye genelinde bütün ceviz ağaçlarının %80-%90 gibi oranında donlardan yandığını gördük. Fakat bizim bahsettiğimiz bu çeşitlerde herhangi bir yanma söz konusu olmadı. Normal olarak meyvelerini aldık. " dedi.


www.niksaraciciek.com

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu Habere Ait Yorum Bulunmuyor...

Diğer Haberler

  • 12-18 Mart 2018 Pulmoner Rehabilitasyon Haftası

    T.C. Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği, GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) kapsamında her yıl Pulmoner Rehabilitasyon Haftası etkinlikl...

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR