GÖZLERİ GÖRMEYENLERİN IŞIĞI OLDU

https://www.niksaracicek.comDünyanın 113 ülkesinde milyonlarca insana yardım eli uzatan Kimse Yok Mu Derneği (KYM), gözleri katarakt yüzünden görmeyen 68 Nepalli vatandaşı Bayramın 1. günü ameliyat ettirerek ışığa kavuşturdu.

29.9.2015 - 18:19   /   Okunma Sayısı: 2444

  

Dünyanın 113 ülkesinde milyonlarca insana yardım eli uzatan Kimse Yok Mu Derneği (KYM), gözleri katarakt yüzünden görmeyen 68 Nepalli vatandaşı Bayramın 1. günü ameliyat ettirerek ışığa kavuşturdu.

         Kararan gözlerini ışıkla yeniden buluşturmayı amaçlayan Kimse Yok Mu katarakt koordinatörlü, Nepal'in başkenti Katmandu'da bulunan Eye Hospital (Nepal göz hastanesi)nde ameliyatları yapılan kadın-erkek 68 Nepallinin karanlık dünyalarını bayramın 1. günü aydınlığa kavuşturdu.

         Kurban bayramını vesile kılarak Nepal'e giden bir gurup gazeteci, bu zamana kadar 2 binin üzerinde katarakt ameliyatının gerçekleştiği (Eye Hospital) Nepal göz hastanesini ziyaret etti. Türkiye'den giden konukları karşılayan hastane yönetimi, ziyaretten duydukları memnuniyetini dile getiren (Eye hospital) Nepal Hastanesi CEO'su Bishwa K. Mainali, hastane yönetim kurulu üyesi aynı zamanda anayasa Prof olan hukukçu Maj Gen Daman ve hastane Başhekimi Dr. Mamata Regmi, ''Hoş geldiniz Türkiye, hoş geldiniz Kimse Yok Mu'' diyerek misafir pervelliklerini gösterdiler. Nepal Eye hospital CEO'su Bishwa K. Mainali, duyduğu memnuniyeti ve çalışmalarla ilgili şunları söyledi. Türkiye'den buraya kadar geldiniz, bizleri memnun ettiniz. Ben eski bir askerim. (general) Sağlık konusunda, özellikle bir insanın gözleri görmüyor, hayata kararan gözleriyle bakıyorsa buna hiç bir insan razı gelmemeli. Ve siz buna karşı mücadele ediyorsunuz, sizlere sonsuz teşekkür ediyorum'' dedi.

         Aynı zamanda Kimse Yok Mu gönüllüsü olan Nepal Başbakan danışmanı Pratik Pradhan ve eşine Dernek yetkilileri tarafından teşekkür plaketi verildi.

GERÇEK BAYRAM, 68 KİŞİNİN GÖZLERİNİN DÜNYAYI GÖRMESİDİR

         Nepal Hastanesi (Eye hospital) Başhekimi Mamata Ragmi ise, "Bir annenin yavrusunu ilk kez dünya gözüyle görebilme sevincine, bazen de daha annesinden doğarken kapanan gözlerinin hayata yeniden açılmasıyla mutlu olan insanları görüyorsunuz. Kimse Yok Mu Derneği, bu bağlamda hep bizim yanımızda oldu. Bu ana kadar 2 bin insanın ameliyatını yapmamızda bizlere destek oldu. Bugün bayram. Gerçek bayram, bugün gözleri açılan 68 kişinin dünyayı görmesinin bayramıdır'' diye konuştu. Katarakt hastalığı konusunda da bilgi veren Dr. Mamata Ragmi, ''Katarakt, güneş ışınlarının dik gelmesi, yetersiz beslenme ve kum fırtınalarının etkisiyle oluşuyor. Katarakt, gözün içindeki doğal lensin saydamlığını kaybederek koyulaşması ve bulanıklaşmasıdır. Hasta, tozlu ya da buzlu bir camdan bakıyormuş gibi kaydeder görüntüleri. Günümüz teknolojileriyle tedavisi oldukça kolay olan katarakt eğer tedavi edilmezse; hastada sonu körlüğe varan ciddi görme kaybına sebebiyet oluyor'' dedi.

GÖZLERİ AÇILIR AÇILMAZ 11 YIL ÖNCE KÖPEK ZANNEDEREK SOPA İLE VURDUĞU 3 YAŞINDAKİ TORUNUNU GÖRMEYE KOŞTU

         Kızı ve torunlarıyla birlikte yaşayan 64 yaşındaki Kanchi Maya Thami, bir çiftlikte hayvan bakıcılığı yapmaktadır. Gözlerinin yavaş yavaş görmediğinin farkına varır. Gözlerinin görmediğini kimse önemsemeyerek yaşlılıkla alakalı olduğu düşünürler. Bir gün, 3 yaşındaki toruruna mutfaktan eti çalan bir köpek zannederek bastonuyla vurmaya başlar. Ailesi tarafından gör olduğu o vakit anlaşılır. O günden sonra öz güvenini kaybeden yaşlı kadın, hiç bir şekilde kendi başına hareket edemez hale gelir. Daha sonra çalışmış olduğu çiftlikteki aileye de yük olmaya başlar. Bilgisizlik ve fakirlik kadını 11 yıl boyunca körlüğe mahkum eder. Bir gün kızı Kimse Yok Mu'nun göz ameliyatı yaptırarak kör olan insanların sağlığına kovuştuğunu duyar ve bir ışık belirir annesinin gözleri için. Eve gelerek annesine durumu anlatır. Ve annesini Kimse Yok Mu katarakt ameliyatı yaptırarak ışığa kavuşturur. 11 yıl boyunca dünyayı karanlık gören yaşlı kadın, gözleri açılır açılmaz, ''beni eve götürün'' der. Evinize götüreceğiz bu aceleniz niye diye sorulduğunda kadın ağlamaya başlar. Ve şu sözleri dökülür dudaklarından. ''yıllar önce mutfakta köpek zannederek bastonumla vurduğum 3 yaşındaki torunumu görmek istiyor'' ve ağlamaya başlar. Ben yeniden doğdum. Hala bu olayları anlatırken sevinç göz yaşları döken kadın, Kimse Yok Mu'ya hayat borcu olduğunu anlatıyor ve sonsuz teşekkür ediyor.

         Dernek, Nepal’deki 7,8’lik depreme de kayıtsız kalmayarak, ASYA Arama Kurtarma Ekibi’ni ve ASYA medikal sağlık ekibini bu ülkeye göndermiş, Nepal’deki mağdur insanlara 50 bin dolar para yardımının yanısıra 25 tonluk insani yardım malzemesi dağıtılmıştı.


www.niksaraciciek.com

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu Habere Ait Yorum Bulunmuyor...

Diğer Haberler