HÜCRE YENİLEME ÇALIŞMALARI GOÜ'DE YAPILIYOR

https://www.niksaracicek.comGOÜ Rektörlüğü'nün katkılarıyla Biyomühendislik bölümünde kurulan Hayvan Hücre ve Doku Kültürü Laboratuvarı faaliyete geçirildi.

28.11.2015 - 19:22   /   Okunma Sayısı: 3047

  

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyomühendislik Bölümünde Yardımcı Doçent olarak akademik çalışmalarını yürütmekte olan Dr. Seçil ERDEN TAYHAN doktora çalışmasını kök hücre alanında yapmıştır. Tayhan, GOÜ rektörlüğünün değerli katkılarıyla Biyomühendislik bölümünde kurmuş olduğu Hayvan Hücre ve Doku Kültürü Laboratuvarını faaliyete geçirmiş olup pırıl pırıl gençlerden oluşan dinamik bir ekiple çalışmalarını yürütmekte.

         Tayhan’ın çalışma alanını oluşturan kök hücre uygulamaları, kanser, yara, yanık ve çeşitli hastalıkların (doku ve organ onarımı, ortopedik hasarlanmalar, Alzhemer, Parkinson, v.b.) tedavisinde yeni umutların yeşermesine neden olmakta. Dünya’da yükselen bir trend yakalamış olan söz konusu tedavi yöntemine ilgi ülkemizde de giderek artmaktadır. Gerek kamu gerekse özel teşebbüslerle ilgili alanda kurulabilecek ortaklıkların özellikle içerisinde bulunduğumuz Orta Karadeniz Bölgesinin bilimsel ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacağı açıktır.

         Tayhan bu alanda çok iyi yetişmiş isimlerden olup kendisiyle yaptığımız röportajda, gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmeyi planladığı projelerle kök hücre tedavisinin ve ilgili alandaki Ar-Ge çalışmalarının, göz bebeğimiz Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde de tamamen yerli kaynaklarla gerçekleştirilebileceğini belirtmiştir.

         Tokat'ımızın ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine önemli katkılarda bulunan üniversitemizde böylesine önemli ve popüler bir alanda araştırmalar yapacak bir grubun olması bu topraklara gönül vermiş bir memleket sevdalısı olarak beni son derece heyecanlandırmıştır. Ve bu heyecanımı siz değerli okurlarımızla paylaşmak istedik. Toplum olarak zor bir süreçten geçtiğimiz bu günlerde, ülkemizde geleceğe dair umutlarımızı kaybetmememiz gerektiğini bize hatırlatan güzel gelişmelerden sizleri haberdar edip, değerli insanlarla sizleri bu köşede buluşturmak istiyoruz.


www.niksaraciciek.com

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

    Yazan : SAHİP ÇIKALIM 29.11.2015 / 11:44
    çok önemli bir çalışma akademisyenleri kutlarım, GOP Üniversitesi Rektörü ve ekibini kutlarım, ülkemiz için Tokat için çok büyük bir başarı, bu çalışmaya sahip çıkılması gerekir, Tokat bu çalışma ile önemli kazanımlar elde etmelidir

Diğer Haberler

  • 12-18 Mart 2018 Pulmoner Rehabilitasyon Haftası

    T.C. Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği, GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) kapsamında her yıl Pulmoner Rehabilitasyon Haftası etkinlikl...

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR