İSTİKLAL MARŞIMIZ 97 YAŞINDA

https://www.niksaracicek.com

12.3.2018 - 17:49   /   Okunma Sayısı: 329

  

Niksar'da "12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı" düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda Atatürk İlköğretim Okulu tarafından düzenlenen programda 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve milli şair Mehmet Akif Ersoy anıldı.

 Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda Atatürk ilköğretim okulu Müdürü Orhan Yıldız tarafından Günü Anlam ve Önemini belirten konuşma yapıldı. Okul Müdürü Orhan Yıldız Konuşmasında’’  Sayın Kaymakamım,   Sayın Belediye Başkanım, Sayın cumhuriyet Başsavcım, Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürüm, Sayın Daire Amirlerim, Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,Sevgili Öğrenciler;

         İstiklal Marşı’nın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, kabul edilişinin, 97. yıl dönümü kutlamak için,sizlerle birlikteyiz. Programımıza hoş geldiniz. İstiklal Marşı’nı anlamak ve anlatmak için, onun, hangi şartlarda yazıldığını iyi bilmemiz ve onu, bu kapsamda değerlendirmemiz gerekir.

        Osmanlı İmparatorluğu, girdiği Birinci Dünya savaşından yenik çıkmıştı. Her zaman göz dikilen vatan toprakları,emperyalist devletlerce işgal edilmiş, Türk milleti, İstiklal Savaşının, en karanlık günlerini yaşamaktaydı. Anadolu’da,Türklerin ateşle imtihanının, en çetini ve en ağırı yaşanıyordu.Vatanımızda, bu kaosve kargaşa ortamı yaşanırken; “Ya İstiklal Ya Ölüm”nidalarının tercümanı olacak, bu ülkedeki bütün yurttaşların, yüreklerinden gelen bir istekle haykıracakları, bir milli marş gerekliydi.

     Türk milletine yakışacak, milli bir marşın yazılabilmesi için,Türkiye BüyükMillet Meclisi tarafından; bir yarışma düzenlendi. Bu, kutsal vazifeyi ifa etmek için, çok sayıda şair, yazdıkları şiirleri, Maarif Vekâletine sundular, bu şiirlerin sayısı, yedi yüzden fazlaydı. Ama ne var ki;bu şiirlerden hiçbiri, İstiklal ve milli mücadele ruhunu yansıtacak kudrete sahip değildi.

       Sonuçta, milletin ızdırabını derinden hisseden Mehmet Akif, milli mücadelenin ruhuna tercüman olan, o eşsiz şiirini, gece gündüz, gözünü bir an dahi kırpmadan yazmıştır. Öyle muhteşem bir şiir ortaya çıkmıştır ki, bu şiir, bir ulusun, bir anda, var olup olmama, noktasında, ihtiyaç duyduğu sonsuz gücü ve her türlü değeri taşımaktadır. Büyük Türk ulusunun tarihini, yılmayan mücadele ruhunu,var olma direncini, engüzel şekildeyansıtmaktadır. Mehmet Akif, o destanın şairidir.

İstiklal Marşımız, “Korkma!” seslenişi ile başlar. Bu ifade, vatanımızın kaybedilme endişesinden değil, en olumsuz durumlarda dahi, ümitli kalabilmenin ve milletimizin, hür yaşama azmi ve aşkının bir ifadesidir.Çünkü, esaret de, ümitsizlik de, Türk Milletine yakışmaz.Türk milletinin yüceliğini, vatanımızınkorunmasını,zaferlerini, ve bayrağımızın kutsallığını en güzel duygularla anlatan, Milli Mücadelemizin, destansı bir ifadesi olan İstiklal Marşı, 12 Mart 1921 Tarihinde, TBMM tarafından, milli marşımız olarak kabul edildi.

           Bağımsız her millet, bir milli marşa sahiptir. İstiklal Marşı, ifade ettiği derin anlam ve şiir kalitesi bakımından, diğer milli marşlardan, daha üstün bir konumdadır. Onunbu üstünlüğü, yüreği vatan ve istiklal sevgisiyle dolu bir şairin, milletin derin ızdırabının tercümanı olmasından kaynaklanır. İstiklal Marşı, Milli Mücadelenin, bütün heybetini ve canlılığını, başarıyla yansıtır. Onun, bu başarısındaki en önemli unsur, Mehmet Akif’in şahsiyeti ve Milli Mücadele yıllarındaki konumudur. İstiklal Marşı, o günlerin heyecanıyla yazılmıştır ve o günlerin kıymetli bir hatırasıdır. Bu yüzden Mehmet     Akif:

            “O şiir, bir daha yazılamaz. Onu, kimse yazamaz. Onu, ben de yazamam. Onu, yazmak için, o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir, artık benim değildir. O, milletin malıdır. “ diyen,dürüstlük ve tevazu abidesi, Mehmet Akif, İstiklal Marşı’nı, Safahat’ına almamıştır. Yine, İstiklal Şairimizin “Allah, bu millete, bir daha, İstiklal Marşı yazdırmasın” diye dua etmesi, o günlerin, hissiyatımızda ne kadar derin yaralar açtığının ve istiklalimizi kazanmak için, ne büyük fedakârlıklar yaptığımızın bir göstergesidir.Mehmet Akif, bir ufuk insanıydı ve gerçek bir vatanseverdi. İstiklal Marşı için verilen, 500 liralık ödülü, ihtiyacı olmasına rağmen, kabul etmemiş; bu parayı kimsesiz çocuklara ve şehit ailelerine bağışlamıştır.

        Bize, bu güzel vatanı emanet bırakan, aziz şehitlerimizi,gazilerimizi ve İstiklal Şairimiz, merhum Mehmet Akif’i, şükran ve minnetle anıyorum. Hepinizi bu duygu ve düşünceler içerisinde, saygıyla selamlıyorum’’ dedi. aradından Sosyal Bilgiler Öğretmeni Özlem Yüce Tarafından Mehmet Akif’i tanımak konulu konuşma yapıldı.  Asımın Nesli konulu Sine vizyon gösterisinin ardından  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen okullararası yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

        

Programa Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya, Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Niksar Cumhuriyet Başsavcısı Yusuf Yavuz, Niksar İlçe Jandarma Komutan Jandarma Yüzbaşı Halil Keskin, Niksar İlçe Emniyet Müdürü Taşkın Tekcan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer Bolat, İlçe Müftüsü Ali Canpolat, vatandaşlar, idareciler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.


www.niksaraciciek.com

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu Habere Ait Yorum Bulunmuyor...

Diğer Haberler

  • 12-18 Mart 2018 Pulmoner Rehabilitasyon Haftası

    T.C. Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği, GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) kapsamında her yıl Pulmoner Rehabilitasyon Haftası etkinlikl...

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR