KIZIL ELMA NEDİR ?

https://www.niksaracicek.com

23.1.2018 - 16:19   /   Okunma Sayısı: 497

  

    Afrin operasyonu sırasında bir muhabirin mehmetçiğe, İstikamet nedir? sorusuna ''Kızıl Elma'' yanıtı Türkiye gündemine oturdu.
    Kızıl Elma sözü Türk devletleri için bir hedefi, amacı simgeler.Kızıl Elma ne demek ? Kızıl Elma Ülküsü nedir?
   Kızılelma, üzerinde düşünüldükçe uzaklaşan ancak uzaklaştığı oranda cazibesi artan ülküler veya düşlerdir. Kavramı daha da sadeleştirecek olursak; Türk milletinin ülkü birlikteliğinin sembolleşmiş halidir diyebiliriz.
    Sembolik kavram olarak; Kızıl elma, Türkler tarafından değişik şekillerde tasvir edilmiş olup bazen bir belde bazen bir taht ya da parıldayan ve dünya hâkimiyetini temsil eden som altından yapılma kızıl renkli bir küre olmuştur. Bu altın küre bazen zaferin işareti, bazen hâkimiyetin sembolü, bazen de fethedilmek üzere hedef seçilen toprakların sembolü olarak ifade edilmiştir.
    Kızıl elma bir semboldür. Ulaşılmak istenen bir hedef, kat edilmesi gereken bir yol, bir adil yönetim kurma arzusudur.Ülkülerin, Kızıl elma kavramında sembolleştiğini görmekteyiz. Niçin Kızılelma kelimesinin seçildiğini Nihal ATSIZ şöyle izah etmektedir;  
   “Türkler, kendi ülkülerine niçin ‘kızıl elma’ demiştir, bunun sebebini bilmiyoruz. Yalnız bu addaki saflık ve tabiilik, Türk ülküsünün çok eski olduğunu göstermek bakımından manalıdır. Kızıl elma adı, ülkünün aydınlardan önce halk arasında doğduğunu gösterse gerektir. Kızıl elma kavramı, Türk milleti tarafından topyekûn oluşturulduğu da bir gerçektedir. Kızıl elma kavramı ve ifade ettiği anlamın tarihi seyrine bakacak olursak iki dönemde inceleyebileceğimizi görmekteyiz. Tarihçilerin, Türk Tarihini İslamiyet Öncesi Türk Tarihi ve İslamiyet Sonrası Türk Tarihi şeklinde sınıflandırmasına bakacak olursak bu ayrımın genel kabul gördüğünü söyleyebiliriz.Türklerin İslamiyet ile 
birlikte milletleşme sürecini tamamlaması, Kızıl elma kavramını da o oranda anlam kazandırmıştır. Aynı zamanda İslamiyet’ te yeni bir fetih 
ruhu kazanmıştır. İslamiyet Öncesi Kızıl elma nedir? sorusuna vereceğimiz cevap: “Güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar fethetmek” olurdu.
   İslamiyet Sonrası Kızıl elma nedir? sorusuna vereceğimiz cevap; “Dünyaya nizam vermek ve ila-yı kelimetullah için çalışmak olurdu. Bahsi geçen kızıl elma hedefleri milli bir ülkü olarak görülmüş ve bunlara ulaşmak Türk Milleti’nin ortak amacı haline gelmiştir. Milli bir ülkü olan Kızılelma için günümüzde yapılan tanımlamaların yanı sıra tarihimizde de farklı tanımlamalar yapılmıştır.İstanbul’un fethinden sonra Kızıl elma,Roma’da bulunan Saint-Pierre kilisesinin mihrabındaki altın top olarak tanımlanmıştır. Kanuni Sultan Süleyman, sorulan Kızıl elma neresidir sorusuna; “ Önce Viyana sonra Roma'dır” şekliden cevap vermesi Kızıl elma hakkında yapılan farklı yorumları açık bir şekilde göstermektedir.
   Kızıl elma mitolojik bir olay mıdır?
   Kızıl elma, Oğuzlar’dan günümüze birçok kez gündeme gelmiştir. Kızıl elmayı, tarihleri çok eski gibi görünse de dünya tarihi incelendiğinde kısa bir mesafede bulduğumuz Selçuklu ve Osmanlılar’da çok sık görmekteyiz. 
     Genel olarak ifade edecek olursak bu devletlerde Kızıl elma hep batıdaydı.Tarihçilere göre son kızıl elma ise dünya üzerindeki tek bağımsız İslam devletini kurtarmaktı.Kızıl elma binlerce sene önce sönmüş bir ülkü ateşi değildir. O yüreklerde yer etmiş belki korlaşmış ancak asla sönmemiş bir ülküdür. Kızıl elma, Türk’ün, bugün kalbinde yarın elinde olacaktır.www.niksaraciciek.com

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu Habere Ait Yorum Bulunmuyor...

Diğer Haberler

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR