MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ ALANI ÖĞRENCİLERİ ALMANYA’DAN DÖNDÜLER

https://www.niksaracicek.comNiksar Mesleki Eğitim Merkezi Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı öğrencileri Almanya’dan döndüler.

12.2.2018 - 09:56   /   Okunma Sayısı: 171

  

             Niksar Mesleki Eğitim Merkezi Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı öğrencileri Almanya’dan döndüler.
     Almanya Datteln ve Dorsten şehirlerinde 2 hafta boyunca 21Ocak 2018 ile 3 Şubat 2018 tarihleri arasında, Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanından 7 öğrenci, 2 idareci gözetiminde bölümlerinde staj çalışması yaptılar. 
    Öğrenciler Almanya Könln Hava Alanından  03 Şubat  2018 tarihinde Ordu Giresun Hava Alanına indiler. Öğrencilerimiz Almanya Dattenl Berufskolleg Ostvest Meslek Okulunda uygulama yaptılar.
 Berufskolleg Ostvest Datteln şehrinde mesleki ve teknik eğitim veren ülke çapına kendini ispatlamış bir meslek okuludur. Ayrıca motorlu araçlar teknolojisi alanı altında otomotiv mekanikerliği, otomotiv elektro mekanikerliği, otomotiv elektrikçiliği ve otomotiv ön düzen ve lastikçilik  gibi meslek dallarda eğitim veren motorlu araçlar meslek lisesi gibi bir okuldur. Bu okul projemizin konusu olan Motorlu Araç Teknolojileri konusunda eğitimler vermektedir. Okul Motorlu Araçlar Teknolojileri konusunda dual sistem dediğimiz ikili mesleki eğitim vermektedir. Çevresinde bulunan işletmelerle eğitim tabanlı işbirliği kurmuştur. Okulda teorik ve uygulamalı eğitimler alan öğrenciler işletmelerde uygulama becerilerini geliştirmekte ve iş yeri deneyimi edinmektedir.
     Niksar Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri bu sisteme 15 gün boyunca dahil oldular. Yine projenin Datteln ve Dorsten'de diğer ortaklarımız olan  özel ve yetkili otomotiv tamir servisleri alanında kendisini bulunduğu şehirlerde ispatlamış özel kuruluşlardır.
Meslek okulu Berufskolleg Ostvest'de yaptığımız teorik ve pratik uygulamalarının dışında diğer pratik uygulamalarını da bu ortaklarımız olan özel tamir bakım servislerinde yaptık. Motorlu araçlar teknolojisi alanı çırak öğrenciler tork konvektör ve hidrolik kavramanın bakım ve onarımı ile ilgili işlemleri yaptılar. Otomatik vites kutularının hidrolik kumanda ünitelerinin bakım ve onarımı ile ilgili işlemleri yaptılar. Otomatik vites kutularının elektronik kumanda ünitelerinin bakım ve onarımı ile ilgili işlemleri yaptılar. CVT ve Triptironik vites kutularının bakım ve onarımı ile ilgili işlemleri, vites kutusu kumanda mekanizmasının bakımını onarımı ile ilgili işlemleri ve otomatik vites kutusunda kullanılan yağlar ve özelliklerini tanıma imkanını buldular. 
Yine Öğrencileri motorlu araçların mekanik kısmında arıza tespiti, onarımı, bakımı ve diagnostik cihazı ile bu işlem basamaklarını yerine getirme deneyimini elde ettiler. 
        Bu proje sayesinde öğrenciler ilk defa uçağa binmişler ve ilk defa yurt dışına çıkmışlardır. Yani kendileri için hayatlarında ilklerin yaşandığı bir 15 gün geçirmişlerdir. Almanya Dattenl ve Dorsten akışı herhangi bir problem yaşanmadan başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.
Öğrencilere sunulmuş bu imkanı gençlerimiz en iyi şekilde değerlendirip almış oldukları eğitimler ve farklı bir kültürde geçirdikleri 2 hafta gençlerimizin geleceğine farklı bir perspektiften bakmalarına imkan tanıyacaktır. Öğrencilerimiz Datteln'de ki mesleki eğitim veren okullarda Avrupalı arkadaşları ile aynı eğitim ortamını paylaşarak, farklı kültürlerdeki insanlarla bir arada yaşama deneyimini elde etmişlerdir. Katılımcı öğrenciler Almanya'da 15 günlük eğitimleri sonucunda bu etkinliklerini de aldıkları sertifika ile belgelendirmişlerdir. Çırak öğrenciler Almaya'nın haricinde hafta sonları kültürel geziler kapsamında Hollanda'nın Amsterdam şehrine, Belçika'nın Bürüksel şehrine ve Lüksenburg'a giderek farklı şehirleri, kültürleri görmüşlerdir. Öğrencilerimizi almış oldukları eğitimden dolayı kutlar ve bundan sonraki hayatlarında başarılar dileriz.www.niksaraciciek.com

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu Habere Ait Yorum Bulunmuyor...

Diğer Haberler

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR