NİKSAR’DA ŞEKER PANCARI REKOR KIRDI

https://www.niksaracicek.comNiksar’da Şeker Pancarı hasadı tamamlandı.

16.1.2018 - 11:49   /   Okunma Sayısı: 1096

  

    Niksar’da Şeker Pancarı hasadı tamamlandı.
    Niksar Şeker Pancarı ekiminde 2017 yılında rekor seviyede üretim 
yaptığı dikkat çekiyor.2017 yılında ekim alanlarında 41 bin tonu geçen bir teslimat gerçekleşti. 2017 yılı ürünü 38 bin ton beklenirken ekim alanlarından gelen hasadın 41 bin tonu geçerek teslimatların yapıldığı dikkat çekti.2017 yılı Şeker Pancarı kilo fiyatı 180-185 kuruş arasında alım gerçekleşmiş olacak.
  Türkiye Şeker Fabrikaları Niksar Şeker Pancarı Bölge Şefliği, Niksar’da alımları 3 farklı kantarda alımlar gerçekleşti.
180 kuruş ile 210 kuruş arasında alımların gerçekleştiği, Niksar’da üretimi yapılan Şeker Pancarının Şeker Polar oranı ovada düşük olduğu için 210 kuruşu bulan bir üretimin gerçekleşmediği, bunun karşılığında dönüm başına 1’ e 10 hatta 1’ e 14 oranında dönüm başına üretim gerçekleştiği ifade edildi. 
    Niksar’da 2018 yılı ekim alanlarının daha fazla olacağı tahmin edilerek 45 bin ton tahmini üretim yapılacağı, bu sene üretim yapılacak alanlar içinde yüksek köylerinde üretime katılacağı tahmin ediliyor. 
Şeker üretiminde ülkede herhangi bir sıkıntının olmadığı, buna bağlı olarak Şeker Kurulu’nun kapatılarak Sağlık Bakanlığına ve Tarım Bakanlığına bağlanması doğru bir karar olarak ifade ediliyor.
Şeker Kurulu’nun kapanmasının doğru olduğu, daha önceki iktidarlar döneminde Şeker Kurulu’nun fabrikaların kapanmasını sağlaması için kurulduğu biliniyor.Şeker Kurulu’nun kapanması ve Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığına bağlanması, her iki bakanlığın ülkede insan sağlığına zararlı olan tatlandırıcıların  kontrol altına alınacağı ifade ediliyor. 
     Niksar’a Şeker Pancarı üretiminden sonra Küspe üretiminin de yüksekliği ve üretici çiftçiye ücretsiz küspe dağıtımı yapılmıştır.Küspenin tonu 80 TL’ den satıldığı, nakliyesi ile birlikte 120 TL’ ye mal olduğu ifade ediliyor. 
   Niksar’da besicilik yapan işletmeler 120 TL’ye Küspe alarak hayvanların beslenmesinde önemli katkı sağlamış olacaklar. 
     Şeker Pancarının çok sayıda faydalarının olduğu  biliniyor. Şeker Pancarının ekimi yapıldığı bölgelerde doğaya daha çok Oksijen salındığı, Şeker pancarının ekimi ile birlikte çok sayıda insana iş imkanı sağladığı, köyde yaşayan insanlara önemli ekonomik katkı sağladığı, sağlıklı nesillerin yetişmesinde Şeker Pancarı ekiminin önemli olduğu bilinen gerçekler arasındadır.Şeker pancarı üretiminin ülke ekonomisine çok büyük faydaları varken, bölge ekonomilerine de çok büyük destek vermektedir.
    Şeker Pancarının diğer tatlandırıcılar karşısında halkın sağlığını koruduğu bilinen bir gerçektir. Şeker Pancarı tarım ve hayvancılık ülkesi ve bölgesi olarak bilinen gerçekten hareket edilerek, üretimi yapılan Şeker Pancarının yaprağının hayvancılığın gelişmesinde önemli payı olduğu gibi, şeker üretimi yapıldıktan sonra Küspe ürününün yine besicilikte çok büyük katkı sağladığı unutulmamalıdır.
www.niksaraciciek.com

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu Habere Ait Yorum Bulunmuyor...

Diğer Haberler

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR