NİKSAR’IN SON KABADAYISI TOPAL MEMEDİN OĞLU NAFİ.

https://www.niksaracicek.com“İnna lillahi ve inna ileyhi raciun”

16.8.2017 - 18:02   /   Okunma Sayısı: 2109

  

Biz Şüphesiz (Her şeyimizle) Allah’a aitiz ve şüphesiz ona döneceğiz (2/Bakara 156) 


SESSİZ GEMİ

“Artık demir almak günü gelmişse zamandan,
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;
Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.

Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,
Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli.

Biçare gönüller. Ne giden son gemidir bu.
Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu.

Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;
Bilmez ki, giden sevgililer dönmeyecekler.

Bir çok gidenin her biri memnun ki yerinden.
Bir çok seneler geçti; dönen yok seferinden”
       
Niksar’ın ünlü son kabadayılarından Topal Memedin oğlu Karşıbağlı  Nafi Soydan (80) geçtiğimiz günlerde Allah’ın rahmetine kavuştu. Merhumun cenaze namazı Ulu Cami’de çok kalabalık vefakar bir cemaatin iştirakiyle kılınıp  özellikle Karşıbağlılar’ın büyük katılımı ve sevenlerinin dualarıyla Harmancık Aile Kabristanlığı’na defnedildi. Allah Rahmet Eylesin mekanı cennet olsun.(Amin)
Topal Mehmedin Nafi 1950’li yıllarda Niksar’da fırtınalı, mücadeleli, kavgalı bir hayat sürmüştür. Zaten namınıda bu yıllarda almıştır.
Gençliği, babayiğitliği bilek gücü kadar; Sözü, sohbeti dinlenen mahalle yiğidine “kabadayı” denmesi Niksar’da bir gelenekti. O yıllarda Niksar’da bir çok ünlü kabadayı vardı. Önceleri Fatlılı Ali Çavuş , Beldağlı İzzet, Laz Celal, sonrası Zeher Oğlu Salih , Paluçlular’ın Şakir, son kuşak İpsimaralı Kara Ahmetin Oğlu Muzaffer, Kekloğun Bekir, Karaoğlan Necati, Küpüc’ün Süleyman, Koçulu Hüseyin , Çavdar’ın Ömer ve Topal Mehmedin oğlu Nafi.
Bu yiğitler ağır başlı, saygılı, kötülere tavırlıydılar. Kavgaları, anlaşmazlıkları, ihanetleri namussuzlukları; yumrukla, bıçakla, silahla daha önemlisi RACONLA çözerlerdi. Bu kabadayların ağızlarından çıkan emir telakki edilirdi. Kendilerini Mahallelerinin, Niksar’ın düzeninden sorumlu sayarlardı.
Daima fakiri fukarayı gözetlerler; zayıfı, garibi, gurabayı ezdirmezler, mazlumları korur kollar, zalimleri ezerlerdi. Özellikle genç  kızları, kadınları ana, bacı bilir namusları gibi korurlardı. Haram, yalan, vurgun, talan bu kabadayların defterinde asla yoktu. Halkta bu yiğitlerin namı dilden dile efsaneleştirildi. Bunların bellerinde silahı, kaması,  üzerinde yeleği, omuzunda eğriti paltoları, sivri şapkaları, bellerinde çivili palaska kayışları, uzun çizme yahut yumurta topuk, arkasına basıp yürüyen, kolları dirseklerine kadar deri bileklik takarlar, ellerinde mutlaka külhani küçük tesbih çekerlerdi.
İşte Karşıbağlı Topal Memedin  Nafi de böyle bir kabadayıydı. Dört erkek kardeşin en küçüğü, Durmuş, Recep, Mustafa ağabeyleriydi. Üçü de yıllar önce hakkın rahmetine kavuşmuşlardır. Nafi abi yirmili yaşlarında askerlik çağında Kore’ye giderek Türk askeri tugayından savaşa da katılmış bir kahraman, Türk Kore Gazisidir. Niksar’a geldiğinde çok sevdiği anacığına yıllarca bakıp onu baş tacı edinmiş, anasının bolca duasını almıştır.
Nafi abi dedikodu bilmez, gıybeti, adam çekiştirmeyi, kıskaçlığı hiç sevmez, siyasetle alakası hiç olmaz, kimseye bir kuruş borç yapmaz, kimsenin bir  lokma, bir kuruş parasını yemez, harama namusa yan gözle bakmaz, acına ölse bilse komşusunun bir tane olsun meyvesini koparmaz, namuslu, şerefli, adam gibi adam olan bir kabadayıydı. Mermisi namlıya sürülmüş silahı daima yanında hazır dururdu. Silahı  kullanan bilek onu oynatan yürekti. Nafi de hem bilek hem de mangal gibi yürek vardı. Ankara’da yaşadığı yıllarda o devrin ünlü kabadaylarıyla bir çok defa vuruşmuş nam salmıştır.
Nafi abinin yaşı kemale dayanınca çok muhterem sağlıkçı yengemizle evlenip güzel bir yuva kurmuş bu evlilikten  şimdi üniversite öğretim üyesi olan Ercan Soydan isimli çok değerli bir de evlatları vardır. Sevgili Ercan’da babasına layıkıyla çok güzel evlatlık görevini yapıp onun daima taktir ve duasını almıştır.
Nafi Soydan abimizin meslek hayatına komşusu Selahattin Unat ile yağlı boya işleri ile başlamış, sonra yıllarca Ayvaz suyu satış ve dağıtımı yapmış. İyide bir şofördür daha sonra minibüs yazıhanesi işletmeciliği yapmış, bilahare emekli olmuştu. Muhterem hanımını da genç yaşta hakkın rahmetine uğurlamış olmasıyla biricik oğlu Ercan’a hayatını vakfetmiş, baba-evlat önceleri Samsun da uzunca süre geçirmekteydi. Nafi abinin bir çok yeğenleri vardı. Recep abisinin ortanca oğlu Ahmet Soydan amcasına çok bağlı olup ona her hizmeti yaptığı için Nafi abi Ahmet’i de oğlu Ercan gibi çok severdi.
Arasta çarşısında, kahvelerde eş dost 
arkadaşlarıyla anılar, hatıralar dolu sohbetlerle, güzel vakitler geçirir, akşam olunca da evin yolunu tutardı. Nafi abi ölümünden bir gün önce Hasan Balıbey'in berber  dükkanında benimle sarmaş dolaş olup sohbet etmiştik. Ne diyelim " Hayat; baki kalan bu kubbede bir hoş sedaymış."
Niksar’ın son kabadayısı Karşıbağlı Topal Memedin oğlu Nafi Soydan arasta camisinde namazlarını huşu içinde kıldığında bana; “Atalay yeğenim yüce Allah’ın huzurunda namazımı kıldığımda çok büyük bir huzur duyuyordum. Allah’ım herkese İman-Kuran zenginliği versin, İslam bizim kurtuluşumuz Allah’ımıza sonsuz şükürler olsun”, diye dualarda bulunurdu. Bazen de arada gençlikten beri “Allaha karşı ibadetlerimi yapsaydım” diye hayıflanır, gafletle geçen yıllarına üzülür, Allah’tan tövbe dileklerinde bulunurdu.
Çok değerli dostu Muhittin Saraç abim ile can ciğer güzel sohbetler ve de mutlu günler geçirirlerdi. İşte Niksarımız’ın son kabadayılarından Karşıbağlı Topal Memedin oğlu Nafi Soydan’ın fani hayattan ebedi aleme doğru ALLAH ve LAİLAHE İLLAHLAH diyerek gitti. Mekanı cennet kabri nur olsun.
TOPAL MEMED’İN OĞLU SON KABADAYI NAFİ ABİ..
Atalay KARAHAN
     Tarihçi-Yazar


www.niksaraciciek.com

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

    Yazan : Cemal 24.8.2017 / 10:06
    Nabi Abimizi Allah Rahmet Eylesin. Mekanı cennet olsun.Nur içinde yatsın.Ailesine yakınlarına ve sevenlere başsağlığı diliyorum. Cemal KIZILARSLAN Emekli Emniyet Müdürü

    Yazan : Fatma Yanmaz(Özdemir) 17.8.2017 / 09:04
    Karşıbağlı Topal Memedin oğlu Nafi amcamızın mekanı cennet olsun, Allah rahmet eylesin. Artık böyle güzel insanlar maalesef yok. Böyle insanların unutulmaması dileklerimle...Oğluna da Allah sabırlar versin.

Diğer Haberler

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR