SAVUNMA SANAYİSİ KURULUŞLARINA TEKNİK GEZİ

https://www.niksaracicek.comSavunma Sanayi Müsteşarlığı koordinasyonunda Tokat Valiliği İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü Tokat-Turhal ve Zile Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliğiyle, Ankara’da bulunan Savunma Sanayinin öncü kuruluşlarından FNSS, Aselsan, Havelsan, Tai-Tusaş, Nurol ve Roketsan firmalarına 23 - 24 Kasım tarihleri arasında bir teknik gezi düzenledi.

28.11.2015 - 19:29   /   Okunma Sayısı: 2752

  

Savunma Sanayi Müsteşarlığı koordinasyonunda Tokat Valiliği İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü Tokat-Turhal ve Zile Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliğiyle, Ankara’da bulunan Savunma Sanayinin öncü kuruluşlarından FNSS, Aselsan, Havelsan, Tai-Tusaş, Nurol ve Roketsan firmalarına 23 - 24 Kasım tarihleri arasında bir teknik gezi düzenledi.

         Tokat Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte ilçe odalarından da temsilci bulunan etkinlikte, Savunma Sanayi Müsteşarlığının misafiri olarak Tokat bölgesinde üretim yapan sanayiciler, bürokratlar, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütü kuruluşları akademisyenler de katıldı. Tokat Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer'in, özellikle Turhal Makine Fabrikasını, Savunma Sanayine kazandırmak için 2015 yılı başından beri sarf ettiği çalışmalarla doğru orantılı olarak düzenlenen gezi, 2 gün sürdü.

         Tokat Milletvekili Celil Göçer’in de destek verdiği Tokat Valisi Cevdet Can'ın heyet başkanı olarak katıldığı ilk gün ziyaretleri sırasıyla; FNSS SAVUNMA SİSTEMLERİ A.Ş. GÖLBAŞI TESİSLERİ, ASELSAN ASKERİ ELEKTRONİK SAN. A.Ş. GÖLBAŞI TESİSLERİ, HAVELSAN HAVA ELEKTRONİK SAN.A.Ş. firmalarına oldu. Burada yapılan çalışmaları inceleme fırsatı bulan Tokat Heyetine, her kurumda yapılan çalışmalarla ve yaptıkları üretimlerle ilgili kısa sunumlar gerçekleştirilmiştir.

         Teknik gezinin ikinci gün ziyaretleri ise sırasıyla TAİ- TUSAŞ TÜRKİYE UÇAK SANAYİ A.Ş. KAZAN TESİSLERİ, NUROL A.Ş. SİNCAN TESİSLERİ, ROKATSAN A.Ş. ELMADAĞ TESİSLERİ’ne düzenlendi.

         Geziyle ilgili olarak değerlendirmeyi Tokat Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Halil İbrahim Yüksel yaptı. Yüksel, konuyla ilgili olarak Tokat Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer'in ve Tokat Valisi Cevdet Can'ın çok büyük emekleri olduğuna dikkat çekerek, toplamda 55 kişinin katılım gösterdiği teknik gezide amacın; savunma sanayisinde yerli sanayinin güçlendirilmesi, yan sanayinin geliştirilmesi ve sanayinin tabana (Anadolu’ya) yayılması stratejisi kapsamında savunma sanayisine üretim yapan tedarikçi firmalar ile ilimizde faaliyet gösteren firmaları buluşturmak ve üretim, yazılım, eğitim, AR-GE işbirliği imkanlarının sağlanması olduğunu söyledi.

         Yüksel; "2012 yılından beri devam eden bu çalışmalardan en sonuncusu olan bu gezi sonrasında ASELSAN ile ortak bir çalıştay yapılması kararı alınmış, firmalar ile Gaziosmanpaşa Üniversitesi arasında ortak Ar-Ge ve eğitim çalışmaları projeleri yürütülmesi konusunda mutabakata varılmıştır. Ayrıca üniversitemiz öğrencilerine ziyaret edilen firmalarda staj imkanının da sağlanması planlanırken, Turhal Makine Fabrikasının da savunma sanayinde değerlendirilmesi hususunda önümüzde süreçte fizibilite çalışması yapılacağı öngörülüyor. İlimizdeki firmaların tedarikçi firmalarla üretimde işbirliği çalışmalarının da arttırılmasına yönelik bir planlama yapılacağının altı ayrıca çizilirken, oradaki görüşmelerin neticesinde Tokatlı bir firmamız FNSS ve Aselsan firmalarıyla kablo tedariki konusunda ön görüşmelere başlamış bulunmaktadır. Bir başka firmamız ise yazılım konusunda Havelsan firmasıyla işbirliği yapacağını ifade etmiştir. Yine Roketsan firmasınca ilimizde talaşlı imalat, kaynak ve saç metal konularında ilimizdeki firmalar bünyesinde tekrar bir kapasite araştırma yapılması kararlaştırılmıştır. Ziyaret sonucunda hazırlanacak Raporun ilgili Bakanlıklara ve taraflara gönderileceği ve bu raporun tarafların görev sorumluluklarının belirleneceği bir eylem planına dönüştürüleceği ifade edilmiştir." dedi.


www.niksaraciciek.com

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu Habere Ait Yorum Bulunmuyor...

Diğer Haberler

  • 12-18 Mart 2018 Pulmoner Rehabilitasyon Haftası

    T.C. Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği, GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) kapsamında her yıl Pulmoner Rehabilitasyon Haftası etkinlikl...

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR