TOKAT ORGAN BAĞIŞINDA 17’NCİ SIRADA

https://www.niksaracicek.comTokat’ta organ bağış sisteminde 2010 bağışçının bulunduğu ve Tokat’ın Türkiye sıralamasında 17’nci sırada yer aldığı bildirildi.

4.11.2015 - 17:27   /   Okunma Sayısı: 2958

  

Tokat’ta organ bağış sisteminde 2010 bağışçının bulunduğu ve Tokat’ın Türkiye sıralamasında 17’nci sırada yer aldığı bildirildi.

         3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası dolayısıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Tokat Cumhuriyet Meydanında vatandaşları organ ve doku bağışına teşvik etmek amacıyla bilgilendirme standı açıldı.

         İl Sağlık Müdürü Mehmet Topal, standın vatandaşlara bilgi vermek, organ ve doku bağışı kabul etmek amacıyla kurulduğunu söyledi.

         “Yaşamak çok güzel, farkına varın, organ bağışlayın” sloganıyla organ bağışının önemine dikkat çekmeye çalıştıklarını ifade eden Topal, organ ve doku bağışının ülkemizde istenilen oranda olmadığına dikkat çekti.

          Son dönemde organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ ve doku beklerken yaşamını yitirmekte olduğunu aktaran Topal, şöyle devam etti: “İnsanların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, kişinin sosyal ve iş hayatında kayıplara yol açan bu durum çok önemli olup, bakanlığımızın öncelikleri arasındaki bir konudur. Türkiye Diyaliz Bilgi Sistemine kayıtlı yaklaşık 60 bin 258 hastanın 22 bin 150’si organ bağışı için bekleme listesinde. Ancak ülkemizde güncel organ bağışı yapan kişi sayısı 15 bin 650 civarında. Bu sayılarda organ ve doku bağışının yetersiz olduğunu gösteriyor. Tokat için bu rakam 2 bin 10 olup, Türkiye sıralamasında ise 17’inci sıradayız. Rakamlar düşük. Bu amaçla bağışçı sayısını artırmak için ve halkımıza bilgi paylaşımında bulunmak için standımız bir hafta boyunca meydanda kalacak”

CUMA GÜNÜ GENİŞ KAPSAMLI PANEL OLACAK

         Topal, organ ve doku bağışı haftası boyunca çeşitli etkinliklerin olacağını belirterek, “Ayrıca bu hafta kapsamında önümüzdeki Cuma günü Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ve Tokat İl Sağlık Müdürlüğünün birlikte organize ettiği ‘organ ve doku nakli hakkında her şey’ konulu panel düzenleyeceğiz. 19 Mayıs Üniversitesinden akademisyenlerin katılacağı, organ ve doku bağışı hakkında kapsamlı bir bilgilendirme toplantısı olacak” dedi.

         Tokat’ta böbrek yetmezliği nedeniyle 350 hastanı diyaliz makinesine bağlandığını söyleyen Topal, organ ve doku yetmezliğinin hastaların hem sosyal hem iş yaşantısını olumsuz etkilediğini vurguladı.

ORGAN BAĞIŞI İÇİN ÇAĞRI

         Vatandaşlara organ bağışı bulunmaları konusunda çağrıda bulunan Topla, “Halkımız organ ve doku bağışında bulunmak istediğinde aile hekimliklerine, toplum sağlığı merkezlerine ve kamu hastaneler birliği genel sekreterliğine bağlı tüm devlet hastanelerimizin ilgili birimlerine başvurduklarında başvuruları kabul edilecektir. Amacımız bu hafta boyunca farkındalık oluşturmak ve bağışçı sayısını artırmak” diye konuştu.

“AĞABEYİM GİBİ BEN DE CAN KURTARMAK İSTİYORUM”

         Stantta organlarını bağışlamak için kayıt yaptıran simit satıcısı 50 yaşındaki Mehmet Öztoprak, ağabeyinin de organlarını bağışlayarak 7 kişiye can verdiğini ifade ederek, “Ağabeyim organlarını bağışladı ve 7 kişiye can verdi. Ben de organlarımı bağışlamak istiyorum. Ağabeyimin beyin ölümü gerçekleşmişti. Antalya’da yaşam hastanesinde organlarını aldılar. Ben de kayıt yaptırmak istiyorum. Ağabeyim gibi ben de can kurtarmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

MANTAR: BAĞIŞLARIN ARTMASINI İSTİYORUZ

         Sağlık-Sen Tokat Şube Başkanı Suat Mantar ise organ ve doku bağışı sırasında bekleyen birçok hasta olduğuna dikkati çekerek, “Bu yüzden bütün vatandaşlarımıza, topluma, insanlığa organ ve doku bağışında bulunmaları çağrısında bulunuyorum. Toplumumuzdaki insanların birçoğu organ bulamadığı için hayatını kaybediyor. Organ ve doku bağışını önemsiyoruz ve bağışların artmasını istiyoruz” dedi.


www.niksaraciciek.com

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu Habere Ait Yorum Bulunmuyor...

Diğer Haberler